Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

0
Podziel się:

Związkowcy chcą, by wynosiła połowę średniej płacy. Czyli 1556 złotych.

Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?
(PAP Leszek Szymański)

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się, by rząd przedstawił propozycje w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do połowy przeciętnego wynagrodzenia. Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska (na zdjęciu)* *chce poruszyć tę sprawę podczas dzisiejszego posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej.

Gdyby minimalna płaca stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia wyniosłaby 1556 złotych a nie jak obecnie1317 złotych. Taranowska mówi, że sprawa jest ważna, ale ani związkowcy ani pracodawcy nie wiedzą, kiedy rząd przedstawi konkrety w tej sprawie.

Pracodawcy twierdzą natomiast, że rozumieją, obawy rządu co do podniesienia płacy minimalnej. Jak zaznaczył Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do ponad tysiąca pięciuset złotych oznaczałoby wzrost bezrobocia w biedniejszych regionach kraju.

źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
kwoty za lata 1989-1994 przeliczone zostały na złote po denominacji z 1995 roku
średnia płaca za 2009 - stan na III kwartał, za 2010 - za projektem ustawy budżetowej
płaca minimalna w 2010 - stan na styczeń

W opinii pracodawców szanse na podwyższenie płacy minimalnej są niewielkie, Związkowcy jednak będą domagać się, by rząd wypełnił swoje ubiegłoroczne zobowiązanie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)