Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pierwszy dzień szkoły. Nie dla wszystkich nauczycieli

0
Podziel się:

Pierwszy dzień szkoły będzie trudnym dniem dla siedmiu tysięcy nauczycieli w Polsce, którzy nie pójdą dziś do pracy.

Pierwszy dzień szkoły. Nie dla wszystkich nauczycieli
(skynesher/iStockphoto)
bETuNOgl

W szczecińskich szkołach pracę mogło stracić 65 nauczycieli, w całym województwie problem może dotyczyć 300 pedagogów. Takie liczby w maju szacował Wydział Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie.

W szkołach podstawowych na skutek wejścia uczniów 6 - letnich tworzy się dodatkowe klasy i problem zwolnień nauczycieli jest mniejszy, dramat przeżywają pozostali pedagodzy i obsługa administracyjna, wyjaśnia Mirosława Mazurczak przewodnicząca _ Solidarności _ nauczycieli w Szczecinie. _ _

_ - Dostawaliśmy z niektórych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych całe wykazy liczące po kilkanaście osób, o zamiarze zmiany pracy do 1/3, do 1/2. I to samo dotyczyło administracji i obsługę szkoły. Tu obowiązuje przelicznik 1 do 4, czyli na czterech nauczycieli może być jeden pracownik administracyjno-obsługowy _ - mówi Mirosława Mazurczak.

bETuNOgn

Zwolnieni nauczyciele zmieniają kwalifikacją, czasami zawód, wyjeżdżają za granicę lub podejmują prace w wielu w szkołach. Tak było w przypadku nauczyciela geografii w jednym z renomowanych liceów w Szczecinie, który znalazł dodatkowe godziny w innej placówce oświatowej.. To powszechna sytuacja, że nauczyciele nie potrafią uzyskać całego etatu w jednej szkole i są zmuszeni szukać pracy gdzie indziej.

W dramatycznej sytuacji jest była nauczycielka geografii w Szczecinie, z przeszło 20 letnim stażem pracy, która 27 czerwca otrzymała wypowiedzenie od dyrektora swojej szkoły. _ Człowiek pracuje, myśli, że coś z tego będzie miał. Dyrekcja zwodziła mnie do końca roku szkolnego. Zwolniono mnie. Mam 50 lat. Nie wiem czy pójdę na pomostówkę _ - opowiedziała.

W całym kraju pracę mogło stracić blisko 8 tysięcy nauczycieli. Dwukrotnie więcej będzie miało w tym roku szkolnym zmniejszony wymiar godzin lekcyjnych. Jak tłumaczy resort edukacji, powodem zwolnień jest niż demograficzny.

Czytaj więcej w Money.pl
Już wiadomo ilu nauczycieli straci pracę Resort podkreślił, że dane o faktycznej liczbie zwolnionych nauczycieli będą znane późną jesienią bieżącego roku.
Zwolnieni nauczyciele nie szukają pracy Wynika z badania wykorzystania potencjału nauczycieli tracących pracę.
Nauczycielka przed sądem. Za znęcanie Proces Marii, D. miał już ruszyć wcześniej, dwukrotnie, ale za każdym razem kobieta nie stawiała się na rozprawę. Przedkładała zaświadczenie lekarskie o chorobie.
bETuNOgO
KOMENTARZE
(0)