Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pierwsza praca? Najlepiej w mazowieckim

0
Podziel się:

Ubiegły rok nie przyniósł zbyt wiele zmian w kwestii rozkładu wynagrodzeń w poszczególnych regionach Polski – w dalszym ciągu przoduje mazowieckie

Pierwsza praca? Najlepiej w mazowieckim

Ubiegły rok nie przyniósł zbyt wiele zmian w kwestii rozkładu wynagrodzeń w poszczególnych regionach Polski - w dalszym ciągu przoduje mazowieckie, zaś zarobki w województwach wschodnich lokują się na końcu płacowej listy.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, mediana wynagrodzeń w województwie mazowieckim (5 000 PLN) w 2011 znacznie przewyższała te w pozostałych regionach kraju. Drugiemu pod względem wysokości płac dolnośląskiemu do stołecznego województwa brakowało 1 030 PLN. Wszystko za sprawą Warszawy, niedoścignionej w kraju jeśli chodzi o wysokość zarobków. W górnej części rankingu uplasowały się także pomorskie (3 800 PLN) i wielkopolskie (3 700 PLN). Najniższe wynagrodzenia w 2011 roku otrzymywali mieszkańcy województw lubelskiego i podlaskiego - 2 900 PLN.

Jak jednak wspomniano wcześniej, uprzywilejowana pozycja mazowieckiego w zestawieniu wynagrodzeń to zasługa stolicy. Ranking płac w poszczególnych województwach ulega znacznym zmianom, gdy z analiz wykluczone zostaną miasta wojewódzkie. Mazowieckie, bez uwzględniania Warszawy, nadal utrzymuje swoją dominującą pozycję, jednak jego przewaga nad drugim w tym przypadku województwem pomorskim to już tylko 100 PLN. Choć analizy bez stolic nie zmieniają wiele dla zamykających zestawienie województw (lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego), znaczne roszady następują w przypadku pozostałych regionów. Wyżej w rankingu plasują się śląskie, lubuskie czy opolskie, za którymi znajdują się dotychczas przodujące małopolskie czy zachodniopomorskie.

Analizując dane tylko dla miast wojewódzkich, przewaga Warszawy nad kolejnymi w rankingu zwiększa się jeszcze bardziej. Mieszkańcy stolicy zarabiali w 2011 roku 5 500 PLN, zaś drugiego pod względem wysokości płac Wrocławia - 4 300 PLN. Równie atrakcyjne miasta to Poznań (4 200 PLN), Gdańsk (4 100 PLN), Kraków (4 000 PLN) i Katowice (4 000 PLN).

Gdzie najlepiej po pierwszą pracę

I w przypadku osób rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową, najatrakcyjniejsze pod względem wysokości zarobków było województwo mazowieckie. Mediana płac pracowników o łącznym stażu pracy nieprzekraczającym 1 roku wynosiła tam w 2011 roku 3 000 PLN. To prawie 500 PLN więcej niż w drugim w zestawieniu województwie dolnośląskim, w którym osoby ,,świeże" na rynku pracy mogły liczyć na wynagrodzenia w wysokości 2 505 PLN. Równie atrakcyjne dla tej grupy województwa to: pomorskie, łódzkie, wielkopolskie i małopolskie. Najniższe zarobki otrzymywali oni w podlaskim (1 793 PLN), podkarpackim (1 900 PLN) i świętokrzyskim (1 920 PLN)

Im większe doświadczenie pracownika (a więc staż pracy), tym rozbieżności płacowe pomiędzy poszczególnymi regionami Polski ulegają zwiększeniu. W przypadku pracowników, którzy przepracowali 16 lat lub więcej wynosiły one przeciętnie nawet 3 000 PLN. Doświadczeni mieszkańcy województwa mazowieckiego w 2011 roku mogli liczyć na wynagrodzenia na poziomie 6 000 PLN, podczas gdy w podlaskim równi stażem dostawali 3 000 PLN. Trzeba jednak i tu zaznaczyć, że przewaga województwa stołecznego nad drugim w kolejności pomorskim wynosiła aż 1 800 PLN. We wszystkich pozostałych województwach mediana wynagrodzeń dla pracowników z 16 letnim (lub większym) stażem pracy kształtowała się na poziomie pomiędzy 3 252 PLN a 4 000 PLN.

Jaka branża najbardziej się opłaca?

Należy pamiętać, że poza takimi czynnikami jak staż pracy, wiek, wykształcenie, ogromny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma wybór branży zatrudnienia. To, jaka branża okaże się dominującą w danym województwie zależy od wielu czynników - jak uprzemysłowienie czy atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Zależnie więc od województwa, zmienia się ranking branż o najwyższych wynagrodzeniach. Jeśli chodzi zaś o tendencje ogólnopolskie, nieprzerwanie od kilku lat największe wynagrodzenia należą do pracowników branży IT - w 2011 roku ich zarobki wynosiły 5 500 PLN. Wynagrodzenia w administracji państwowej i samorządowej znajdowały się zaś w dolnej części zestawienia. Gorzej wynagradzane były tylko branże: nauka i szkolnictwo, służba zdrowia, kultura i sztuka.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

Teresa Hantz
Sedlak & Sedlak
wynagrodzenia.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)