Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka

0
Podziel się:

Bierzmy pod uwagę kryterium siły nabywczej - tłumaczy wicepremier.

Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
O nowych pomysłach na regulowanie wysokości płacy minimalnej i o nowej umowie gazowej z Rosją, podczas XX Forum Ekonomicznego w Krynicy Money.pl rozmawia z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem.

Money.pl: Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Trójstronnej zaproponował pan powiązanie płacy minimalnej ze wzrostem PKB. Jeżeli wzrost gospodarczy byłby dodatni płaca idzie w górę, jednak jeśli będzie ujemny – płaca zmniejszy się. Jak związki zawodowe przyjęły ten projekt?

Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki: Związki zawodowe przyjęły ten projekt z uznaniem i są gotowe rozmawiać, żeby stworzyć warunki do budowania takiego sprawnego mechanizmu. Oczywiście, związkowcy mają trochę inne podejście i chcieliby, aby ten proces był jednokierunkowy, ale jest to sprawa otwarta i do dyskusji.

Wydaje się, że stworzenie mechanizmu, który by podnosił płacę minimalną, kiedy jest dobra sytuacja, dawałoby dobry efekt także z punktu budowania lepszych warunków społecznych, mniejszego rozwarstwienia i lepszych zarobków dla ludzi.

[

Petru: Płacy minimalnej nie wiążmy z PKB ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/petru;dla;money;pl;placy;minimalnej;nie;wiazmy;z;pkb,207,0,672463.html ) Czy możliwość obniżania płacy minimalnej, nie spowoduje większego rozwarstwienia i nie pogorszy warunków społecznych?

Płaca minimalna w Polsce jest relatywnie i stosunkowo wysoka w porównaniu do tego, co było jeszcze trzy lata temu.

Ale w porównaniu do reszty Europy dalej ciągniemy się w ogonie.

Ale bierzmy też pod uwagę takie kryterium jak siłą nabywcza tej płacy. Płaca minimalna w czasie naszych rządów z roku na rok rosła. Mam nadzieję, że w tym roku też uda nam się doprowadzić do porozumienia na Komisji Trójstronnej.

A jeżeli chodzi o jej wysokość, to przekracza ona 40 procent płacy średniej i jest taka perspektywa, że gdyby wzrost gospodarczy był na dobrym poziomie, to w perspektywie kilku lat mogłaby dojść do 50 procent średniej. Budowałaby więc taką dobrą, mocną podstawę, żeby nie było dużego rozwarstwienia dochodowego.

Kiedy projekt będzie gotowy?

Będzie nad tym pracował zespół Komisji Trójstronnej i spodziewam się, że możemy dojść do porozumienia przed posiedzeniem Rady Ministrów w przyszłym tygodniu.

**Na jakim etapie są rozmowy dotyczące nowej umowy gazowej z

W tej chwili przygotowujemy się do spotkania albo na poziomie ekspertów, albo na poziomie politycznym z partnerami rosyjskimi z udziałem Komisji Europejskiej.

Komisja zgłosiła uwagi o charakterze w dużej części redakcyjnej, zobaczymy jednak jak uwagi potraktuje strona rosyjska. Potem będziemy się zastanawiali, przy udziale komisarza Oettingera, nad znalezieniem dobrego rozwiązania tak, żeby nie zabrakło gazu i żeby ludzie mieli możliwość ogrzewania się.

Pan wierzy, że uda się przekonać Rosjan do tych zmian?

Rosjanom też zależy na tym, żeby współpracować z Unią Europejską . To tylko u nas, w Polsce, niektóre środowiska mają dziwną obsesję na punkcie Rosji. W całej Europie Zachodniej wiara w rosyjski gaz jest dużo większa niż w Polsce.

Nawet komisarz Oettinger w czasie ostatniej Rady Energetycznej mówił, że dzisiaj Europa importuje z Rosji około 140 miliardów metrów sześciennych gazu, a niewykluczone, że będzie importowała nawet 250 mld metrów sześciennych. Dlatego warto na to spojrzeć w ten sposób, że Europa takich obaw o gaz rosyjski nie ma.

Czy rozważane jest kupowanie surowca na Zachodzie? Ostatnio Ruhrgas zaproponował, że może nam odsprzedawać gaz, który otrzymują.

To jest niekończąca się historia. Rurhgas już kilkakrotnie podpisał z PGNiG umowę na dostawy gazu, wszakże nigdy się to nie zmaterializowało. Teraz te deklaracje muszą także być brane przez tę optykę. Nie wystarczą deklaracje, trzeba mieć jeszcze realną możliwość dostarczenia tego gazu.

A jak wygląda realność podpisania umowy z Rosją? Zdążymy przed listopadem?

Miejmy nadzieję.

Czytaj w Money.pl
Gudzowaty: Przy Nord Stream przegraliśmy z UE, nie z Rosją Dzisiaj rusza budowa Gazociągu Północnego, który ominie Polskę. Można tego było uniknąć.
Steinhoff: Umowa gazowa zgodnie z regułami UE Polska to pierwszy kraj, który ma zawrzeć taką umowę.
Płaca minimalna w 2010 roku idzie w górę Wraz ze wzrostem najniższej pensji o 41 złotych wyższe będą m.in. dodatki za pracę w nocy.
Płace pielęgniarek: tysiąc złotych poniżej średniej Pielęgniarek i położnych jest w Polsce 300 tysięcy. Jeśli nie dostaną podwyżek, ogłoszą strajk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)