Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Padł rekord na rynku pracy

0
Podziel się:

Liczba osób czynnych zawodowo na niemieckim rynku pracy wzrosła do rekordowego poziomu we wrześniu. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden po raz pierwszy przekroczyła 42 mln.

Rekordowy poziom zarejestrowany we wrześniu jest związany z odbiciem gospodarczym na jesieni.

Liczba osób czynnych zawodowo zwiększyła się we wrześniu o 250 tys. lub 0,6 proc. w stosunku do września 2012 r., do ok. 42,1 mln, jak podał urząd statystyczny w środę (30.10), przekraczając poziom 42 mln "po raz pierwszy od czasu zjednoczenia Niemiec". Zatrudnienie w Niemczech systematycznie wzrasta od marca 2013 r., co miesiąc powiększając się w tempie 0,6 proc. r/r.

Niemiecki rząd oczekuje, że, w związku z przyspieszeniem gospodarczym, w 2014 r. liczba zatrudnionych po raz pierwszy osiągnie również średnioroczny poziom 42 mln. Na 2013 r. przewidywany jest poziom 41,8 mln. Także specjaliści Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) są optymistami: - W nadchodzącym roku oczekujemy 250 tys. nowych miejsc pracy - mówi główny ekonomista DIHK Alexander Schumann, dodając, że powodem jest dobra sytuacja gospodarcza. Według prognoz DIHK niemiecki PKB ma wzrosnąć o 1,7 proc. w 2014 r. po 0,5 proc. w tym roku.

W środę Federalna Agencja Pracy (BA) poda również październikowy odczyt bezrobocia. Eksperci oczekują, że dzięki jesiennemu odbiciu gospodarczemu liczba osób bez pracy po raz pierwszy w tym roku spadła poniżej 2,8 mln.

rtr, dpa / Anna Mierzwińska
red. odp.: Iwona D. Metzner

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)