Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Oferty pracy na Dolnym Śląsku. KGHM zatrudni 1000 osób

0
Podziel się:

KGHM planuje zatrudnić nowych pracowników głównie w hutach i kopalniach.

Oferty pracy na Dolnym Śląsku. KGHM zatrudni 1000 osób

KGHM planuje zatrudnić ok. tysiąca osób w br., głównie w hutach i kopalniach, nowi pracownicy zastąpią przede wszystkim osoby, które odchodzą na emerytury. Z kolei Toyota zatrudnienie ograniczy.

Jak powiedział rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź Dariusz Wyborski, co roku miedziowa spółka zatrudnia podobną liczbę osób. - _ Najniższe zatrudnienie było w 2009 r., kiedy do pracy zostało przyjętych 630 osób. Łącznie w latach 2004-2010 do pracy w rożnych strukturach spółki zostało przyjętych 7,5 tys. pracowników _ - tłumaczył.

Nowi pracownicy przede wszystkim zastępują osoby, które odchodzą na emerytury. Większość miejsc pracy do obsadzenia to stanowiska tzw. ciągu produkcyjnego, czyli miejsca pracy w kopalniach i hutach KGHM. Wyborski przypominał, że górnicy w KGHM odchodzą na emerytury _ stosunkowo wcześnie _, bo w wieku 48-50 lat.

Rzecznik poinformował również, że w tym roku KGHM chce rozpocząć projekt skierowany do studentów i absolwentów wyższych uczelni, który ma przyciągnąć do spółki zdolnych, młodych pracowników. KGHM jest największym pracodawcą w regionie legnicko-głogowskim, zatrudnia mniej więcej 18 tysięcy osób.

Tymczasem pracę straci około 500 osób z fabryki tajwańskiej firmy TPV, która produkuje telewizory i monitory w Biskupicach Podpornych pod Wrocławiem. Firma zdecydowała się na wygaszenie produkcji. _ Proces wygaszania produkcji zakończy się z końcem kwietnia. Części pracowników skończyły się umowy, a zwolnieniami grupowymi zostało objętych ponad 400 osób _ - powiedziała PAP Elżbieta Malicka, dyrektor ds. zasobów ludzkich w TPV.

- Dodała, że w miarę poprawy koniunktury na rynku, w fabryce może zostać w przyszłości wznowiona produkcja - w zakładzie pozostanie bowiem sprzęt. _ Decyzja o jej wygaszeniu podyktowana jest działaniami mającymi podnieść konkurencyjność TPV, m.in. poprzez restrukturyzację, zmierzającą do zmniejszenia kosztów produkcji _ - tłumaczyła.

Z kolei spółka Toyota Motor Manufacturing Poland zamierza zmniejszyć zatrudnienie w fabryce w Wałbrzychu, która produkuje skrzynie biegów i silniki do samochodów. Jak poinformował rzecznik prasowy dolnośląskich fabryk Toyoty Grzegorz Górski, wałbrzyski zakład zakończy w najbliższych tygodniach współpracę z 200 pracownikami tymczasowymi.

_ - Wiąże się to z planowanym od maja 2012 r. przejściem na system dwuzmianowy. Obecnie realizujemy zadania w systemie trzyzmianowym, zaś zmiana na system dwuzmianowy pozwoli dostosować produkcję skrzyń biegów i silników do poziomu zamówień z rynku _ - tłumaczył Górski.

W grudniu 2011 r. bezrobocie na Dolnym Śląsku wyniosło 12,5 proc. - _ Po raz pierwszy od kilku lat stopa bezrobocia w regionie zrównała się ze stopą w Polsce. Wcześniej bezrobocie na Dolnym Śląsku było wyższe niż średnie w całym kraju _ - powiedział Zdzisław Kaliciak z Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu. W analogicznym okresie 2010 r. stopa bezrobocia wyniosła na Dolnym Śląsku 13,1 proc.

Do powiatowych urzędów pracy woj. dolnośląskiego wpłynęło w 2011 r. ponad 67 tys. ofert pracy stałej i sezonowej. Największa liczba ofert pochodziła z branży przetwórstwa przemysłowego, budownictwa, a także handlu hurtowego i detalicznego. Spadek bezrobotnych w 2011 r. zanotowano w powiecie: jeleniogórskim, wałbrzyskim, wrocławskim, a także we Wrocławiu. Wzrost liczby osób bez pracy odnotowano jedynie w regionie legnicko-głogowskim.

Prognozując rozwój dolnośląskiego rynku pracy analitycy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy we Wrocławiu wskazują, że najwięcej ofert będzie dotyczyć robotników budowlanych i gospodarczych oraz branży handlowej. Poszukiwani będą również kierownicy w poszczególnych działach produkcyjnych. Natomiast największe problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć pracownicy związani z rolnictwem i ogrodnictwem oraz absolwenci kierunków humanistycznych.

Czytaj więcej o rynku pracy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)