Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Odwołanie od zwolnienia - kiedy jest zasadne?

0
Podziel się:

Zostałam zwolniona. Jako przyczynę podano "niemożność porozumienia się i współpracy przełożonego z pracownikiem oraz utrata zaufania pracodawcy do pracownika, zajmującego kierownicze stanowisko art. 100 par. 2 pkt. 4 KP. Bezczynność i bierność pracownika powodują brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań”. Czy mogę odwołać się od tego zwolnienia?

Odwołanie od zwolnienia - kiedy jest zasadne?
(Unsplash.com)

Pracowałam 11 lat w firmie odzieżowej, w tym 8 lat na stanowisku kierownika produkcji. Dostałam rozwiązanie umowy z zachowaniem 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę podano "niemożność porozumienia się i współpracy przełożonego z pracownikiem oraz utrata zaufania pracodawcy do pracownika, zajmującego kierownicze stanowisko art. 100 par. 2 pkt. 4 KP. Bezczynność i bierność pracownika powodują brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań". Czy mogę odwołać się od tego zwolnienia? Magdalena Aksamit - Królewicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Zgodnie z art. 44 kodeksu pracy w takiej sytuacji, jeśli uważa Pani, iż wypowiedzenie umowy o pracę było niezasadne, przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania od otrzymanego wypowiedzenia. Odwołanie wnosi się do sądu rejonowego, wydziału pracy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania pisma wypowiadającego umowę o pracę. Jeśli sąd uzna, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę orzeknie, w zależności od Pani żądania, o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. Sąd może także stwierdzić, że uwzględnienie żądania o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub niecelowe i wówczas orzeknie o odszkodowaniu.

W przypadku umów o pracę na czas nieokreślony przepisy kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek wskazania w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Dodatkowo Sąd Najwyższy stwierdził, że przyczyna ta powinna być rzeczywista i konkretna, aby pracownik mógł ocenić, czy wypowiedzenie mu umowy o pracę jest - jego zdaniem - uzasadnione i czy w związku z tym warto podejmować obronę przez wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia, a ponadto aby sąd pracy mógł ocenić prawdziwość (rzeczywistość) tej przyczyny (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 21 marca 2001 r., I PKN 312/2000). Przyczyna wskazana przez Pani pracodawcę nie wydaje się wystarczająca, by mogła Pani stwierdzić z jakiego konkretnie powodu została wypowiedziana umowa o pracę oraz z czego wynikała utrata zaufania pracodawcy do pracownika. W związku z powyższym jako jeden z argumentów w postępowaniu przed sądem może Pani próbować podnosić brak
dostatecznego wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie.

Zatem decyzja o tym, czy wypowiedzenie jest, pani zdaniem, uzasadnione i czy warto podejmować w tym zakresie obronę przed sądem należy do Pani. Jeśli uważa Pani, że została niezasadnie zwolniona, warto skorzystać z możliwości obrony, jaką daje Pani prawo pracy.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)