Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Odprawa po śmierci rodziców

0
Podziel się

Czy przysługuje mi odprawa po śmierci mamy? Pracowała ona przeszło 20 lat w służbie zdrowia. Po jej śmierci zostałam sama z bratem, ponieważ tata zmarł kilkanaście lat temu. W szpitalu została mi udzielona odpowiedź, że taka odprawa mi nie przysługuje, czy to jest prawda?

Odprawa po śmierci rodziców
(Unsplash.com)
bDfOctmd

Czy przysługuje mi odprawa po śmierci mamy? Pracowała ona przeszło 20 lat w służbie zdrowia. Po jej śmierci zostałam sama z bratem, ponieważ tata zmarł kilkanaście lat temu. W szpitalu została mi udzielona odpowiedź, że taka odprawa mi nie przysługuje, czy to jest prawda?

Odpowiada Marcin Kamiński, Kancelaria Prawna ARKANA.

Zgodnie z art. 93 § 1 Kodeksu Pracy przesłankami nabycia prawa do odprawy pośmiertnej są:

- śmierć pracownika lub byłego pracownika, jeżeli nastąpiła ona w czasie trwania stosunku pracy lub po jego ustaniu w czasie pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby oraz
- istnienie uprawnionych członków rodziny.

bDfOctmf

Osobami uprawnionymi do otrzymania odprawy pośmiertnej po zmarłym pracowniku są małżonek albo inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zatem w Pani i brata przypadku prawo do renty rodzinnej po zmarłej mamie będzie przysługiwało jedynie w następujących przypadkach:

1) do ukończenia przez Państwa 16 lat życia,
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyli Państwo 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia albo
3) bez względu na wiek, jeżeli stali się Państwo całkowicie niezdolni do pracy w okresie wskazanym w pkt 1 lub 2.

Dodatkowo należy zaznaczyć, iż pracodawca może zwolnić się, w całości lub w części, z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej, ubezpieczając pracownika na życie w prywatnym zakładzie ubezpieczeń. O stopniu zwolnienia pracodawcy z pośmiertnej odprawy decyduje porównanie wysokości kwoty, na którą pracodawca ubezpieczył pracownika. Jeżeli odszkodowanie, które wypłaci ubezpieczalnia członkom rodziny zmarłego pracownika z tytułu ubezpieczenia na życie, jest niższa niż wysokość odprawy pośmiertnej wskazanej w kodeksie pracy, to pracodawca ma obowiązek wypłacić członkom rodziny zmarłego pracownika kwotę uzupełniającą odprawę pośmiertną.

bDfOctml

bDfOctmm

(AS)

bDfOctmG
KOMENTARZE
(0)