Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. ANZ
|
aktualizacja

Od soboty obowiązkowa maseczka w pracy. Nawet w kuchni i na stołówce

438
Podziel się:

Od 28 listopada obowiązkowe jest noszenie maseczki w pracy, niezależnie np. od zachowania dystansu. Oznacza to, że maseczkę trzeba nosić w pomieszczeniach typu open space czy na stołówce - podaje serwis prawo.pl.

Od soboty obowiązkowa maseczka w pracy. Nawet w kuchni i na stołówce
(pixabay.com, pixabay)

Zmiana wynika z tego, że nowe obostrzenia - wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów - nakazują zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. I nie ma od tego wyjątków.

Dotychczas maseczka była obowiązkowa w przypadku obsługi klientów czy interesantów. Jednak inne osoby wykonujące obowiązki zawodowe nie musiały zasłaniać ust i nosa. – Dotychczas na wykonywanie czynności służbowych powoływali się np. politycy, którzy przed kamerami występowali bez zakrytych ust i nosa. Ale ten wyjątek pozwalał również na ominięcie maseczki przez pracowników przy czynnościach służbowych - komentuje cytowany przez prawo.pl Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.

Zdaniem prawnika po zmianie w maseczkach będą musieli chodzić właściwie wszyscy w zakładzie pracy, o ile nie pracują w jednoosobowym pomieszczeniu lub też nie zostaną objęci innym wyjątkiem.

Zobacz także: Mikołaje na bezrobociu. "To będzie pierwszy rok bez wigilii firmowej"

W praktyce nowe brzmienie przepisów oznacza, że w zakładzie pracy usta i nos zakrywać będzie trzeba nie tylko w pokoju, w którym siedzi więcej niż jedna osoba, ale także w otwartej przestrzeni typu open space (nawet przy zachowaniu odległości większej niż 1,5 metra), w kuchni, w stołówce itd.

W kontekście posiłków nowe brzmienie rozporządzenia wydaje się kuriozalne. - Zgodnie z rozporządzeniem w zakładowej stołówce spożywanie posiłków musiałoby się odbywać pojedynczo. Wydaje się, że ustawodawca zmieniając dotychczasową redakcję przepisu - dosyć rozsądną - poszedł za daleko - ocenia Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes. Niemożliwe jest także zjedzenie kanapki przy biurku (chyba, że pracujemy sami w pokoju).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Prawo.pl
KOMENTARZE
(438)
Ealdon
2 lata temu
Na stołówce! To prawnicy dziś już też nie potrafią pisać po polsku?
XYZ
2 lata temu
Nie da się już tego czytać, widzę że właśnie tego świata prześcigają się w wymyślaniu zakazów i nakazów ( bawią się władzą). Niech wróci normalna normalne życie dla szkół, zakładów pracy, opieka zdrowotna itp. A oni jak chcą niech się maskują szczepią i udają że tak być powinno
Ak4
2 lata temu
Pan Minister chyba tą maseczkę za wysoko podciąga na oczy bo przestał zauważać problemy finansowe. Chyba ma już tą mgłę Covidiwą. Czas najwyższy podliczyć służbę zdrowia jakie straty spowodowała w gospodarce ile przetrowiniła pieniędzy z naszych składek i dlaczego przez tyle lat się nie przygotowała na wypadek pandemi. Za nie profesjonalne podejście powinniście zostać Wszyscy Ministerstwie Zdrowia począwszy od czasów Wałęsy zostać skazani co najmniej dożywocie. Takie plandemie mogą być co miesiąc. Słabo to wygląda. Ktoś za to beknie napewno nie podatnicy!!!!!
pisowariaci.
2 lata temu
Kochani,w rządzie,a zwłaszcza w ministerstwie zdrowia /niezdrowia pracują socjopaci.To nie żart.Nami rządzą ludzie psychicznie chorzy.Problem w tym,że nie ma komu tego zdiagnozować medycznie.Chociaż wszyscy widzą ,że to co się dzieje jest domem wariatów,nikt z vipów nie ma odwagi powiedzieć oczywistości: należy zbadać niedzielskiego pod kątem jego zdrowia psychicznego.
K.waga
2 lata temu
Nowa propaganda nowe chore przepisy dodają cały czas według mnie to długo nie wytrzyma ludzie wyjdą na ulice ale jak wyjdę to konkretnie zacznę demolowac palić ważna miejsca ja osobiście zaczął bym od polityków tam jest najwieksza patologia jakby ze dwie albo więcej łbow spadło to następni na chwilę się uspokaja a za jakiś czas znowu akcja i za 2 może 3 lata będzie porzadek
...
Następna strona