Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Obraził Polaków w Holandii. Zobacz, co Fedak mu odpowiada

0
Podziel się:

Jolanta Fedak przewodniczy dziś w Sopocie nieformalnemu spotkaniu ministrów pracy 27 państw Unii Europejskiej.

Obraził Polaków w Holandii. Zobacz, co Fedak mu odpowiada
(kprm.gov.pl)
bECGxMBh

Holandia ogromnie skorzystała z tego, że pracują w niej Polacy - tymi słowami skomentowała minister pracy Jolanta Fedak słowa holenderskiego europosła Barrego Madlenera, który powiedział, że _ nie chcemy rumuńskich żebraków i bezrobotnych Polaków w Holandii _.

Fedak przewodniczy dziś w Sopocie nieformalnemu spotkaniu ministrów pracy 27 państw Unii Europejskiej. Poproszona o komentarz do wczorajszej wypowiedzi holenderskiego europosła w Strasburgu podczas debaty z udziałem premiera Donalda Tuska, minister powiedziała, że problemy Polaków przebywających w Holandii były omawiane w czerwcu na ostatniej formalnej radzie ministrów pracy UE w Luksemburgu.

_ - Zabierałam oficjalnie głos w tej kwestii mówiąc o tym, że Holandia, a także inne kraje Unii Europejskiej ogromnie skorzystały na tym, że Polacy w tych krajach od siedmiu lat pracują. I że nie rozwiążemy żadnego problemu społecznego ani gospodarczego w Unii, jeżeli będziemy stosowali dyskryminację na rynku pracy _ - powiedziała Fedak.

bECGxMBj

_ - To nie może tak być, że ci, którzy tam bardzo ciężko pracują i dokładają się do wzrostu gospodarczego tych krajów, mają gorsze warunki _ - dodała minister. Przypomniała, że już wcześniej - po tym, jak w kwietniu holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia przekazał do parlamentu omówienie rządowych propozycji o ograniczeniu migracji zarobkowej z krajów UE - poprosiła o interwencję unijną komisarz ds. praw podstawowych Viviane Reding.

Wczoraj Madlener ostro skrytykował wystąpienie Tuska w PE o potrzebie otwartości Europy. _ To najgorsze wystąpienie, jakie ostatnio słyszałem. Nie chcemy rumuńskich żebraków, bezrobotnych Polaków w Holandii, nie chcemy płacić na Grecję i nie chcemy europejskich podatków; nie chcemy Turcji w Europie _ - wyliczał Madlener z holenderskiej nacjonalistycznej Partii na rzecz Wolności, który w PE jest europosłem niezrzeszonym.

Wystąpienie Madlenera był jednym z nielicznych krytycznych głosów podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji.

Holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia Henk Kamp chciałby uzależnić prawo do pomocy społecznej od znajomości lub chęci nauczenia się języka holenderskiego. Propozycje zawierały także zapisy o zachęcaniu do powrotu do kraju osób, które straciły pracę i nie mają środków do życia ani perspektyw na znalezienie pracy. Polska uważa te przepisy za niezgodne z prawem unijnym i po interwencji polskiego rządu KE zwróciła się do Holandii z prośbą o wyjaśnienie.

bECGxMBp

_ - Napisaliśmy stosowny list skierowany do ministerstwa holenderskiego, w którym wyraziliśmy swoje wątpliwości, a jednocześnie poprosiliśmy o wyjaśnienie tej kwestii (...). Zasady w UE są jasne, prawa są jasne oraz zobowiązania są jasne. Mamy nadzieję, że wprowadzane przez Holendrów regulację nie będą uderzać w obywateli innych krajów _ - powiedziała komisarz Reding w ub. tygodniu we Wrocławiu.

Czytaj w Money.pl
Żałują, że późno otworzyli dla nas rynek pracy Niemiecki wicekanclerz na wizycie w Poznaniu przyznaje, że jego kraj popełnił błąd. Efekt: W Niemczech brakuje tysięcy fachowców.
Ksiądz sprowadzał nielegalnie pracowników Policja szacuje, że Lipinski nielegalnie zarobił około miliona dolarów.
Emigranci narzekają, ale nie wrócą. Bo w Polsce jeszcze gorzej Prawie połowa polskich emigrantów pracujących za granicą narzeka na drożyznę.
bECGxMBK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)