Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Obciążenie pracownika wekslem

0
Podziel się:

W czasie rozmowy o pracę dowiedziałam się, że zostałam zatrudniona. Niestety powiedziano mi, że umowę zobaczę dopiero jak pojadę na szkolenie na drugi koniec Polski. Decydując się na szkolenie wyrażam jednocześnie zgodę na zatrudnienie, bo w przeciwnym razie będę musiała z własnej kieszeni pokryć jego koszt. Dodatkowo obciążają pracownika wekslem na kwotę 200 tysięcy złotych. Czy to jest zgodne z prawem?

W czasie rozmowy o pracę dowiedziałam się, że zostałam zatrudniona. Niestety powiedziano mi, że umowę zobaczę dopiero jak pojadę na szkolenie na drugi koniec Polski. Decydując się na szkolenie wyrażam jednocześnie zgodę na zatrudnienie, bo w przeciwnym razie będę musiała z własnej kieszeni pokryć jego koszt. Dodatkowo obciążają pracownika wekslem na kwotę 200 tysięcy złotych. Czy to jest zgodne z prawem? Odpowiada Katarzyna Kordoń , K&K Selekt

W Pani pytaniu pojawia się kilka kwestii, więc chciałabym je rozróżnić na następujące:

1. Zatrudnienie dopiero po szkoleniu.

2. Pokrycie kosztów szkolenia w przypadku rezygnacji ze współpracy na początkowym etapie.

3. Obciążenie pracownika wekslem.

4. Pracodawca ma prawo do uzależnienia przedłużenia współpracy od ukończenia określonego szkolenia (lub / i zdania egzaminu w danym zakresie). Jednakże w żaden sposób nie zwalnia to z konieczności podpisania umowy jeszcze przed szkoleniem (np.: na okres próbny, z odpowiednimi klauzulami) oraz zachowania wszelkich innych procedur (m.in. szkolenie BHP, ubezpieczenie, delegacja, itd.). Oczywiście w obecnej sytuacji na rynku pracy, w której to pracodawcy rozdają karty i mają wielu chętnych na poszczególne stanowiska, często zdarzają się nadużycia ze strony pracodawców, którzy oczekują wykazania się elastycznością czy też zaangażowaniem przez kandydatów jeszcze przed podpisaniem umowy. Niestety w wielu przypadkach tego typu wygórowane oczekiwania świadczą o nierzetelności czy też często nieuczciwości pracodawcy.

5. Pracodawca ma prawo zastrzec konieczność poniesienia przez pracownika kosztów szkolenia w przypadku jednostronnej rezygnacji ze współpracy przez daną osobę. Zapisy tego typu nie budzą większych kontrowersji, o ile są należycie skonstruowane i nie prowadzą do nadużyć przez jedną lub drugą stronę.

6. W ostatnim czasie pracodawcy coraz częściej wymagają podpisania weksli, jednak w większości przypadków powinno to dla pracowników być ostrzeżeniem przed daną firmą, szczególnie jeśli kwoty podane na wekslach są nieadekwatne do kosztów ponoszonych przez pracodawcę (tak jak prawdopodobnie w Pani przypadku). Podpisanie weksla nie jest niezgodne z prawem, jednak jego spieniężenie powinno być poprzedzone postępowaniem dowodzącym jego zasadności. Jednak ze względu na to, że pracodawcy mają możliwości nadużyć w nieuzasadnionym spieniężaniu tego typu weksli, doradzam wyjątkową ostrożność przed ich podpisywaniem.

Podsumowując - podpisanie weksla na kwotę 200 tysięcy złotych na rzecz pracodawcy wysyłającego niezatrudnione osoby na drugi koniec kraju, byłoby skrajnie nierozsądne i odradzam takie postępowanie.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)