Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Nowy pracodawca w starej firmie - czy obawiać się zwolnienia po ciąży?

0
Podziel się

Nowy właściciel wprowadza duże zmiany organizacyjne, likwiduje działy i tworzy nowe, do tej pory zwolnił kilkadziesiąt osób. Czy kobieta w ciąży też ma się czego obawiać?

bEidBWBN

(C) Maksim Šmeljov - Fotolia.com /

,,Na początku tego roku firma, w której pracuję, została przejęta przez innego właściciela. Nowy pracodawca ma w czerwcu wystawić wszystkim pracownikom nowe umowy o pracę. Spodziewam się dziecka (druga połowa ciąży) i zastanawiam się, czy nowy szef może mnie zwolnić w czerwcu? Czy jeśli teraz pójdę na zwolnienie lekarskie, to uchroni mnie to przed zwolnieniem? Dodam, że mam umowę na czas nieokreślony, pracuję w firmie od kilku lat. Nowy właściciel zaś wprowadza duże zmiany organizacyjne, likwiduje działy i tworzy nowe, do tej pory zwolnił kilkadziesiąt osób." - pyta Internautka.

bEidBWBP

Odpowiada Marta Kosakowska, aplikant adwokacki w TGC Corporate Lawyers, specjalista w dziedzinie prawa pracy, autorka wielu opracowań o tematyce prawnej.

Z treści zapytania wynika, iż w opisanym stanie faktycznym doszło do przejścia zakładu pracy w ręce innego pracodawcy, czyli sytuacji, którą reguluje art. 231 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, nowy pracodawca staje się stroną w dotychczasowym stosunku pracy, jaki łączył zatrudnioną z poprzednim pracodawcą.

W opisanej sytuacji najistotniejsze są jednak:

o fakt, iż autorka listu spodziewa się dziecka oraz
o rodzaj umowy o pracę, stanowiący podstawę zatrudnienia.

Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia (czyli zastosowanie zwolnienia dyscyplinarnego)
.

bEidBWBV

Rozwiązanie angażu zatrudnionej spodziewającej się dziecka może nastąpić jedynie w sytuacji likwidacji zakładu bądź ogłoszenia upadłości. W opisanym przypadku najpewniej do tego nie dojdzie.

Również w sytuacji, gdy pracodawca zdecydowałby się dokonać w spółce zwolnień grupowych, nie ma powodu do zmartwienia. Zgodnie bowiem z art. 5 ust 5 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy (czyli w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego), pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy. Ewentualne zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego, na skutek którego zmniejszy się otrzymywane wynagrodzenie, spowoduje, iż do końca okresu szczególnej ochrony pracownica będzie otrzymywała dodatek wyrównawczy.

bEidBWBW

Źródło: GUS

(AS)

bEidBWBX
bEidBWCq
prawo pracy
prawo
KOMENTARZE
(0)