Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Nowinki w świecie benefitów

0
Podziel się:

Rynek pracy coraz częściej postrzegany jest jako rynek pracownika. Pewne jest, że samo wynagrodzenie finansowe jest niewystarczające.

Nowinki w świecie benefitów
Rynek pracy coraz częściej postrzegany jest jako rynek pracownika. Z punktu widzenia pracodawców jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ mają oni coraz większy problem ze znalezieniem i zatrzymaniem pracowników. Pewne jest, że samo wynagrodzenie finansowe jest niewystarczające. Pracownicy oczekują coraz szerszego pakietu świadczeń dodatkowych dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Powstają specjalistyczne firmy, które zajmują się dostarczaniem takich świadczeń w imieniu pracodawców. W poniższym artykule chcielibyśmy zaprezentować ciekawe przykłady benefitów, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku polskim.

Żyj zdrowo...

Od dłuższego czasu obserwujemy modę na zdrowe odżywianie. W kuluarach firmy coraz czyściej da się usłyszeć rozmowy o nowych dietach, aplikacjach do obliczania kalorii czy restauracjach oferujących fit posiłki. W interesie pracodawcy jest wspieranie takich zachowań pracowników. Przekładają się one na ich lepsze samopoczucie i polepszenie kondycji zdrowotnej, a co za tym idzie zmniejszenie absencji chorobowej. Przeglądając różne oferty w Internecie możemy natrafić na firmy, które dostarczą pracownikom nie tylko paczki z porcją świeżych owoców czy warzyw, ale również gotowe sałatki, wyciskane soki, koktajle czy odpowiednio zbilansowane posiłki. Coraz częściej firmy korzystają również z usług doradców, którzy prowadzą profesjonalne szkolenia z edukacji prozdrowotnej i prawidłowego odżywiania. Samo odżywianie to nie wszystko, na rynku znajdziemy firmy oferujące usługi z innych dziedzin zdrowia m.in.: masaże i ćwiczenia w miejscu pracy,
indywidulane porady dietetyka, warsztaty i szkolenia z ergonomii czy redukcji stresu. Przykładowo, Grupa Be Well oferuje możliwość skorzystania z usług zewnętrznego eksperta – Menedżera Corporate Wellness, który profesjonalnie zorganizuje działania i projekty firmowe związane z tematyką prozdrowotną.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Obok zdrowych nawyków żywieniowych ważne jest, aby pracownicy dbali również o kondycję fizyczną. Karty Multisport to jeden z najczęściej oferowanych benefitów przez polskich pracodawców. Oprócz nich firmy organizują i sponsorują zakładowe siłownie, drużyny piłkarskie, wyjścia na basen, opłacają udział w maratonach, sprzęt do wspinaczki czy wycieczki rowerowe i wiele innych. Jednym z trendów jest wspieranie pracowników jeżdżących na rowerach. Dojazd do pracy na rowerze to wiele korzyści związanych nie tylko z oszczędnością pieniędzy i czasu, ale także utrzymaniem dobrego stanu zdrowia. Zdarza się, że firmy posiadają również w pełni wyposażone łazienki, aby pracownicy przyjeżdżający do pracy jednośladami mogli wziąć prysznic i odświeżeni przystąpić do swoich zadań. W niektórych firmach pracodawcy płacą za każdy przejechany przez pracownika kilometr lub dofinansowują zakup roweru.
Ciekawym rozwiązaniem jest również wykupienie abonamentu na rowery miejskie. Takie rozwiązanie dostępne jest obecnie w sześciu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Sopocie, Opolu i Krakowie. Dla miłośników jednośladów warto również zorganizować event rowerowy, podczas którego osoby dojeżdżające do pracy na rowerze będą mogły skorzystać z darmowego serwisu, wziąć udział w szkoleniach i warsztatach czy przetestować nietypowe rowery. W celu wspierania aktywności fizycznej pracodawcy mogą również wdrożyć w firmie model wynagradzania za wyniki sportowe. Wystarczy, aby pracownicy korzystali z aplikacji, która rejestruje ich osiągnięcia. Wprowadzając taką formę benefitu pracodawca buduje zaangażowanie pracowników, podnosi ich motywację, a zarazem obniża poziom fluktuacji i absencji.

Nie samą pracą żyje człowiek

Wyjazdy integracyjne na stałe zagościły w firmowych budżetach i kalendarzach. Ich głównym celem ma być integrowanie pracowników lub nagradzanie za najlepsze wyniki. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż zarezerwowanie hotelu, zorganizowanie wspólnej atrakcji i zaproszenie uczestników. Jednakże często środki przeznaczone na to przedsięwzięcie nie spełniają założeń pracodawcy i zamiast przyczynić się do budowania zintegrowanego i zaangażowanego zespołu, stają się przyczyną sprzeczek i niezadowolenia. Dlatego organizacje coraz częściej korzystają z porad i doświadczenia profesjonalnych agencji eventowych. Firmy te oferują szeroki wachlarz usług, począwszy od wywiadów z pracownikami w celu poznania ich zainteresowań oraz sposobów spędzania wolnego czasu, wybrania dogodnego miejsca i co najważniejsze szczegółowego zaplanowania całego wyjazdu. Najważniejsze jest, aby pracownicy dobrze się bawili, czuli się komfortowo i swobodnie nawet w
kontakcie z osobami, które na co dzień są ich przełożonymi. W taki sposób budowane są więzi, relacje i wspomnienia, które na długo pozostają w pamięci pracowników. Innym przykładem świadczeń związanych z spędzaniem wolnego czasu są bony turystyczne, które pracownik może zrealizować wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi w dowolnym miejscu i czasie.

Własne cztery kółka

Według badań przeprowadzonych przez Sedlak & Sedlak, jednym z najbardziej pożądanych przez pracowników świadczeń dodatkowych jest możliwość korzystania z samochodu służbowego do użytku prywatnego. Niewątpliwą korzyścią dla pracownika oraz jego rodziny jest fakt posiadania samochodu. Auto służbowe zapewnia pracownikowi wygodę oraz odciążenie budżetu domowego, jeżeli pracodawca partycypuje w kosztach związanych z jego użytkowaniem. Dlatego dla pracownika dostęp do samochodu służbowego może być argumentem przemawiającym za pozostaniem u pracodawcy. Na stanowiskach kierowniczych oraz dyrektorskich znaczenie ma również marka oferowanego samochodu, która podnosi prestiż stanowiska.
Aby ułatwić pracownikom dostęp do samochodu na rynku pojawiło się kilka rozwiązań. Jednym z nich jest leasing pracowniczy wybranego auta. Koszt nabycia takiego pojazdu jest dużo niższy niż koszt zakupu auta na kredyt. Dodatkowo dla leasingodawcy nie ma znaczenia czy zatrudniony posiada inne zobowiązanie finansowe.
Pracodawca oferując benefit jakim jest samochód służbowy do użytku prywatnego poprawia swój wizerunek oraz wzmacnia lojalność zatrudnionych. Dla pracownika oraz jego rodziny korzyścią jest dostęp do samochodu oraz jego niższe koszty. Taki benefit może być również wykorzystany, aby nagrodzić najlepszych pracowników lub jako alternatywa dla podwyżek.

Żeby pracownik miał czas na pracę

Pracodawcom zależy na tym, aby pracownicy byli jak najbardziej zmotywowani oraz skupieni na pracy. Brak czasu na wizytę w urzędzie lub u lekarza może powodować stres. Dlatego cześć firm oferuje swoim pracownikom możliwość pracy w elastycznych godzinach lub prace zdalną. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownikom jest łatwiej pogodzić zadania zawodowe z życiem prywatnym.
Niektóre firmy poszły o krok dalej i proponują swoim pracownikom pomoc osobistego asystenta, który zajmie się rozwiązaniem ich codziennych problemów. Pojawiły się specjalistyczne firmy, które oferują pomoc pracownikom w ich pozazawodowych problemach. Takie organizacje zapewniają wsparcie na odległość: za pośrednictwem telefonów czy e-maili, ale również załatwiają prywatne sprawy pracowników. W ofercie można znaleźć takie usługi, jak: pranie, prasowanie, zakupy, naprawa zepsutego sprzętu domowego czy zakup biletów lotniczych. Pracodawcy mogą również skorzystać z usług firm, które pomagają zatrudnionym w rozwiązaniu bardziej specjalistycznych problemów, np. prawnych.
Dzięki takim rozwiązaniom, pracodawcy poprawiają swój wizerunek oferując nietypowy benefit, który może przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników. Dodatkowo, zatrudnieni są mniej zestresowani oraz mają poczucie, że w sytuacjach problemowych mogą liczyć na wsparcie firmy. Pracownicy, którzy w godzinach pracy nie skupiają się na rozwiązaniu spraw prywatnych zwiększają swoją wydajność.

Zadowolony pracownik to poinformowany pracownik

Opisane powyżej benefity to tylko mała część możliwości jakimi dysponują pracodawcy, aby nagradzać pracowników. W tym miejscu nasuwa się pytanie czy taka mnogość benefitów faktycznie wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję, i czy pieniądze na nie wydane przynoszą zamierzone efekty? Wyniki wielu badań wskazują, że większość pracowników nie jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia i uważa, że zarabia za mało.
Z badań Sedlak & Sedlak wynika, że takie przeświadczenia biorą się głównie z tego, że pracownicy nie wiedzą, ile faktycznie otrzymują za swoją pracę. Rozwiązaniem tego problemu może być przekazanie im indywidualnych raportów o łącznych korzyściach z pracy – Total Rewards Statement. W takim dokumencie zawarte są spersonalizowane informacje o wynagrodzeniu zasadniczym, premiach, nagrodach oraz innych korzyściach pracownika wynikających z zatrudnienia u danego pracodawcy.
Aby ułatwić Państwu przygotowanie dokumentów TRS firma Sedlak & Sedlak stworzyła aplikację Total Rewards Statement dostępną na stronie wynagrodzenia.pl. Za jej pomocą w łatwy sposób można samodzielnie zaprojektować oraz wygenerować dokumenty informujące zatrudnionych o łącznych korzyściach z pracy.
Natomiast aby zbadać zadowolenie pracowników z otrzymywanych świadczeń zachęcamy do okresowego przeprowadzania badań ich satysfakcji z pracy i wynagrodzeń za pośrednictwem platformy internetowej badaniaHR.pl.

Karolina Legieć
Iwona Wabik-Szuba
Sedlak & Sedlak

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)