WAŻNE
TERAZ

Już po losowaniu. Polki poznały rywalki na Wimbledonie

Nowa fala emigracji. Dokąd uciekają Polacy?

Przez pierwszych sześć miesięcy 2012 roku do Republiki Federalnej Niemiec przybyło 501 000 osób

Obraz

Kryzys finansowy w krajach Europy Południowej oraz otwarcie niemieckiego rynku pracy dla krajów Europy Wschodniej sprawiły, że w pierwszej połowie 2012 roku wzrosła imigracja z tych obszarów do Niemiec. Najwięcej osób pochodzi z Polski.

Przez pierwszych sześć miesięcy 2012 roku do Republiki Federalnej Niemiec przybyło 501 000 osób, czyli o 15 proc. więcej niż w pierwszym półroczu roku 2011 - poinformował Federalny Urząd Statystyczny z siedzibą w Wiesbaden.

Większość imigrantów (360 000) pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Największy przyrost zaobserwowano wśród mieszkańców Grecji, Hiszpanii i Portugalii, jednak w liczbach bezwzględnych najwięcej przybyszów to Polacy.

Ogłoszone w czwartek najnowsze dane statystyczne wskazują na kontynuację wzrostowego trendu w imigracji do Niemiec - w 2011 roku imigracja była o 20 proc. większa niż w roku poprzednim.

We wrześniu urząd statystyczny podał, że blisko jedna piąta wszystkich mieszkańców Niemiec jest pochodzenia innego niż niemieckie. W 2011 roku liczba osób pochodzących z rodzin imigrantów wyniosła 16 mln. Najwięcej imigrantów i ich potomków mieszkających w Niemczech pochodzi z Turcji i Polski.

W Niemczech mieszka obecnie ok. 82 mln ludzi.

MA

Wybrane dla Ciebie