Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niemcy o Polakach: Pracujemy krócej, ale lepiej

0
Podziel się:

Nie milkną echa wypowiedzi prezydenta Niemiec Joachima Gaucka (72 l.), który powiedział Bronisławowi Komorowskiemu (60 l.), że Polacy są pracowitsi od Niemców. Wielu jego rodaków jest tym oburzona. Swoją złość wyładowują na forach internetowych

Gauck powoływał się na oficjalne dane OECD sprzed dwóch lat, które pokazują, że Polacy pracują 1939 godzin w ciągu roku, a Niemcy tylko 1419 godzin.

Niemieccy czytelnicy dziennika "Bild" podkreślają jednak, że nie liczy się czas spędzony w pracy, a jej efektywność. A ich zdaniem Niemcy pracują po prostu bardziej efektywnie od Polaków i dlatego ci muszę pracować więcej. Nie brakuje innych "dowodów".

Są tacy, którzy przypominają, że to rodacy Joachima Gaucka najwięcej wpłacają do budżetu unijnego, a z kolei najwięcej z niego dostają właśnie Polacy. Są też typowe w takich sytuacjach żarty typu: "Polacy są bardziej pracowitsi, gdy chodzi o kradzieże samochodów". To stary i znany stereotyp o Polakach w Niemczech.

Inny stereotyp jest taki, że Polacy są po prostu leniwi. Tym bardziej czują się dotknięci wypowiedzią własnego prezydenta. Niemców boli twierdzenie, że jakiś inny naród niż ich miałby być bardziej pracowity niż najpracowitszy i najbardziej zdyscyplinowany na świecie. Trzeba jednak przyznać, że stereotyp o polskim lenistwie po drugiej stronie Odry zanika. Jest bardzo dużo Niemców, którzy przyznają w komentarzach, że Gauck ma rację.

Podobnie też jak w Polsce, wiele osób oburza się nie na inny naród, a samego prezydenta. Przypomina się, że jest pastorem, więc nigdy w życiu nie pracował ciężko. W jednym Niemcy i Polacy zgadzają się na pewno - że politycy się nie przepracowują.

Carola Wolff (bild.de)
Może Gauck mówi o kradzieżach samochodów? Może zapytać ludzi blisko granicy, co myślą o Polakach

Petra Lambert (bild.de)
Skąd on to wie? Czy już współpracował z Polakami? Ja często muszę z nimi pracować. Najczęściej są chorzy

Franz Soentgerath (bild.de)
Jaka bzdura! Grecy, Polacy, Hiszpanie... oni wszyscy pracują więcej niż my. I to jest powód, że potrzebują naszych pieniędzy?! Nigdy w życiu nie słyszałem takiej bzdur

Monkey D Ruffy (bild.de)
No cóż, za to jesteśmy sprytniejsi i pracujemy bardziej efektywnie

Kai Wunderlich (bild.de) Jakie wzburzenie o pracowitych Polakach! Kiedy Niemiec jeszcze się zastanawia, czy dla sześciu Euro za godzinę wstać, Polak już skończył pracę. Wysokie zasiłki to umożliwiają w Niemczech

Wilhelm Feser (faz.de)
Nasz prezydent ma rację: jest mnóstwo Polaków w Niemczech, którzy wykonują ciężką pracę na przykład przy żniwach albo w budownictwie. Albo te opiekunki dla naszych staruszków. Może Niemcy mają za dobrze z naszym państwem socjalnym?

Torsten Klier (faz.de)
Piętnaście lat temu bywałem zawodowo w Polsce. Było dobrze! Polscy koledzy byli mili i pracowici

Gerko von Knyphausen, właściciel winnicy w Eltville (Hesja)
Od wielu lat zatrudniam pracowników do zbierania winogron. Jestem bardzo zadowolony! Są tak pracowitsi jak Niemcy

Polecamy wydanie internetowe Fakt.pl:
Przełożył kolokwium, by pojechać po broń do Belgii

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)