Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niemcy chcą zabiegać o fachowców z zagranicy

0
Podziel się

Minister gospodarki Rainer Bruederle zapowiada kuszenie wykwalifikowanej kadry.

Niemcy chcą zabiegać o fachowców z zagranicy
(maebmij/CC/Flickr)
bErmIDkl

Niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle chce zabiegać za granicą o wysoko wykwalifikowanych pracowników, których potrzebują firmy w Niemczech. Jak ocenił w wywiadzie prasowym, firmy mogłyby wprowadzić zachęty finansowe dla zagranicznych fachowców.

_ - Temat, w jaki sposób Niemcy mogą wreszcie stać się atrakcyjne dla fachowej siły roboczej z zagranicy, zajmuje wysokie miejsce w moim programie _ - powiedział Bruederle w opublikowanej w piątek rozmowie z dziennikiem gospodarczym _ Handelsblatt _. - _ Niemcy mają w tej sprawie wiele do nadrobienia _ - dodał.

Według liberalnego polityka w najbliższych latach to właśnie niedobór wykwalifikowanej siły roboczej,a nie bezrobocie będzie kluczowym problemem niemieckiego rynku pracy.

bErmIDkn

_ - Przy trzech milionach bezrobotnych problem ten nie jest jeszcze tak widoczny, ale im dłużej utrzyma się koniunktura, tym kłopot będzie większy _ - oceniał Bruederle. Widzi on szansę, że _ w średnim okresie _ stopa bezrobocia w Niemczech spadnie do 4 proc. W lipcu wyniosła 7,6 proc.

_ - W nadchodzących miesiącach planuję inicjatywę dotyczącą wykwalifikowanej siły roboczej. Chcę zaprosić do współpracy organizacje gospodarcze oraz naukowców _ - zapowiedział.

Jednym z założeń tej inicjatywy miałoby być obniżenie progu dochodów oferowanych obcokrajowcom podejmującym pracę w Niemczech.

Bruederle dodał, że _ można sobie wyobrazić, iż niektóre firmy, które mogą sobie na to pozwolić i są w potrzebie, mogłyby wypłacać pracownikom z zagranicy premię na zachętę _. _ Jest jednak wykluczone, by państwo osładzało fachowcom z zagranicy drogę do Niemiec za pomocą pieniędzy podatników _ - podkreślił minister.

bErmIDkt

Także federalna minister oświaty i badań Annette Schavan wypowiedziała się w miniony weekend w radiu Deutschlandfunk za podjęciem działań na rzecz zwiększenia atrakcyjności Niemiec dlawysoko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.Jej zdaniem powinni oni czuć się w Niemczech mile widziani.

Schavan zaapelowała do pozostałych ministrów o przedstawienie propozycji w tym kierunku, takich jak ułatwienia wizowe albo programy wsparcia dla małżonków pracowników z zagranicy.

Zdaniem niemieckich ekspertów państwo, którego gospodarka w dużym stopniu koncentruje się na eksporcie, nie przetrwa konkurencji w dobie globalizacji, jeśli nie otworzy rynku pracy dla fachowców z zagranicy. _ _

bErmIDku

_ - Nawet jeśli osiągniemy pełne zatrudnienie, w naszych zakładach pozostaną miliony nieobsadzonych miejsc pracy dla fachowców _ - ostrzegł w rozmowie z gazetą _ Welt am Sonntag _ ekspert partii FDP ds. rynku pracy Johannes Vogel.

Według szacunków Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii dzięki ułatwieniom na rynku pracy dla fachowej siły roboczej z zagranicy produkt krajowy wzrósłby nawet o 100 miliardów euro do 2020 r.

Niemieckim firmom brakuje przede wszystkim pracowników, którzy mają kwalifikacje matematyczne, informatyczne z dziedziny nauk przyrodniczych i technicznych.

Pomysł przyciągania zagranicznych specjalistów do pracy w Niemczech nie jest nowy. W 2000 r. ówczesny socjaldemokratyczny kanclerz Gerhard Schroeder wprowadził program nadzwyczajnych ułatwień dla zagranicznych informatyków, pragnących podjąć pracę w Niemczech. Powodem tej inicjatywy były skargi niemieckich firm komputerowych cierpiących na brak fachowców.

bErmIDkv

Warunkiem przyznania _ zielonej karty _ był dyplom wyższej uczelni w dziedzinie informatyki lub oferta pracy niemieckiego przedsiębiorstwa z pensją co najmniej 100 tys. marek rocznie. Inicjatywa ta nie przyniosła jednak oczekiwanych przez władze Niemiec efektów.

ZOBACZ TAKŻE:

bErmIDkO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)