Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niebieski pomoże, szary przeszkodzi - uważaj na kolory w pracy

0
Podziel się:

Jakie ściany w biurze pobudzą kreatywność, jakie zainspirują, a w jakich poczujemy znużenie? Wybierz kolor najlepszy do swojego rodzaju pracy.

Brakuje Ci pomysłów w pracy? A może masz problemy z koncentracją? To może być wina kolorów w biurze. Naukowcy udowodnili, jaki wystrój jest najlepszy do pracy.

- _ Kolorystyka pomieszczeń biurowych może wpływać zarówno na samopoczucie, jak i efektywność pracujących w nich osób. Potrafi oddziaływać w sposób pozytywny na zdrowie, dawać zadowolenie, ale również powodować zmęczenie, rozdrażnienie lub pozbawiać energii _- przestrzega Violetta Wróblewska, psycholog biznesu, terapeutka i coach.

[

V. Wróblewska psychologbiznesu.com.pl ]( http://www.iwoman.pl/i/art/199/vl199111.jpg )Barwy, podobnie jak dźwięki, smaki, emocje, klimaty czy muzyka, wywołują reakcje organizmu, a każdy kolor emanuje siłą pobudzającą, równoważącą czy osłabiającą naturalną energię człowieka.

Czerwony dla księgowych, niebieski dla copywriterów

Podczas eksperymentu, przeprowadzonego przez zespół naukowy z University of British Columbia, 600 badanych miało do wykonania zadania mierzące ich dokładność lub kreatywność. Polecenia wyświetlane były na monitorach o odpowiednim kolorze pulpitu: czerwonym lub niebieskim.

ZOBACZ TAKŻE * * [

Facebook w pracy to nie grzech? Oto dowód ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/kariera/facebook;w;pracy;to;nie;grzech;oto;dowod,60,0,985404.html )* * Okazało się, że osoby wykonujące ćwiczenia wymagające dbałości o szczegóły, takie jak rozwiązywanie anagramów czy korekta tekstu, radziły sobie o 31 procent lepiej, jeśli pracowały na czerwonym tle. Natomiast podczas ćwiczeń, gdzie niezbędne było kreatywne myślenie i wyobraźnia (zaprojektowanie zabawki dla dzieci, wymyślanie zastosowań cegły) o wiele lepiej sprawdził się niebieski. Okazało się, że oba kolory poważnie mogą wpłynąć na sposób i jakość pracy.

Który wybrać podczas wykonywania obowiązków zawodowych? -_ To już naprawdę zależy od rodzaju zadania _ - mówi Juliet Zhu, współautorka badań, cytowana przez Science Daily. _ - Bo kolory aktywują obszary w mózgu powiązane z różnymi motywacjami. _

Według Zhu, dzięki znakom stopu, kolorom pojazdów straży pożarnej i kolorom długopisów nauczycieli, czerwony kojarzy się nam z niebezpieczeństwem, błędami i ostrożnością. Czerwony aktywuje czujność i tym samym pozwala wykonywać zadania, w których szczególnie ważne jest przedstawienie prawidłowych i nieprawidłowych odpowiedzi.

Niebieski natomiast, poprzez skojarzenia z niebem, wodą, ciszą i spokojem, zachęca do łamania stereotypów myślowych i otwartości, dodaje ekspert. - _ Łagodne sygnały związane z tą barwą sprawiają, że ludzie czują się na tyle bezpiecznie, by uruchomić kreatywne myślenie _- potwierdza dr Ravi Mehta z zespołu badawczego. - _ Nie dziwi więc, że to ulubiony kolor wielu osób _.

Jak dodaje Violetta Wróblewska, kolor niebieski ma działanie uspokajające i pomaga otworzyć umysł na różne twórcze idee. Ale uwaga, z drugiej strony niebieski wykazuje również działanie chłodzące, stąd jego nadmiar w biurze nie jest korzystny i może wpływać na relacje koleżeńskie. - _ Warto go zrównoważyć ciepłymi kolorami _- radzi ekspertka.

W żółtym szczęśliwsi

Wpływ kolorów w środowisku zawodowym na nastrój pracowników potwierdziła ankieta, przeprowadzona przez firmę Hewlett-Packard. Wynika z niej, że aż 80 procent zatrudnionych w firmach, gdzie ściany są szare, czuje się przygnębiona i znudzona już od chwili, gdy przekraczają próg budynku.

Natomiast w biurach, gdzie ściany mają kolor żółty, czują się bardziej kreatywni i pełni inspiracji - informuje Lindsay Baldwin w serwisie Hp.com. Tezę potwierdzają badania naukowców z London College, które wykazały, że pracujący w pomieszczeniach pomalowanych na odcienie żółci są szczęśliwsi, pełni energii i bardziej skupieni na pracy.

- _ Kolorem, który dobrze się sprawdza w pokojach do pracy jest żółty, gdyż zapobiega stanom wyczerpania nerwowego i umysłowego oraz uspokaja układ nerwowy _- potwierdza Violetta Wróblewska. _ - Jest uważany za kolor sił analitycznych i umysłowych. _

ZOBACZ TAKŻE * * [

Marzysz o pracy z domu? Lepiej to przemyśl ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/psychologia/marzysz;o;pracy;z;domu;lepiej;to;przemysl,4,0,982020.html )* * Zielony z kolei kojąco wpływa na nasz wzrok, a pomarańczowy dodaje pewności siebie oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie. Niemal połowa ankietowanych przez HP twierdzi, że kolory w biurze maja pozytywny wpływ na ich pracę. Ulubionymi barwami tych pracowników są żółty i niebieski.

- _ Od dawna wiadomo, że kolor może mieć ogromny wpływ na życie codzienne i że stosowanie pewnych barw w biurze może na wiele sposobów oddziaływać na poszczególne osoby. Niemniej jednak byliśmy przytłoczeni ostatecznymi wynikami badań _ - wyznaje Katie Palmer, colour category manager w HP w Wielkiej Brytanii. Szare biura, jak podkreśla, mogą wysyłać sygnały mówiące _ nuda i depresja mile widziane _.

- _ Dobrze byłoby, gdyby firmy uwzględniały wyniki badań, które pokazują, że w pokojach biurowych powinny się znaleźć głównie jasne kolory o niewielkim nasyceniu barw, które czynią miejsce pracy przytulnym, dającym poczucie ciepła i czystości _. _ Stawiajmy na żółty, czy pomarańczowy, ale nie rażący _ - podsumowuje Violetta Wróblewska.

Należy natomiast unikać barw, które smutno nastrajają, jak również nadmiaru kolorów zimnych, które przyczyniają się do obniżenia poziomu energii życiowe, czyli odcieni niebieskiego i szarego. - _ Stosując kolory w pomieszczeniach generalnie powinno się kierować umiarem i rozsądkiem. Nadmiar danego koloru może być niekorzystny dla naszego zdrowia czy samopoczucia _ - dodaje Wróblewska.

KOLOR: * JAK DZIAŁA:*
Żółty Pobudza kreatywność, inspiruje, pomaga się skupić.
Pomarańczowy Wzmacnia pewność siebie, poprawia samopoczucie.
Czerwony Wzmaga czujność i ostrożność, także dokładność.
Niebieski Pobudza otwartość i twórcze myślenie.
Zielony Wpływa kojąco na wzrok, uspokaja nerwy.
Szary Przygnębia, powoduje znużenie.
    *
    *
    *
    *
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)