Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Arkadiusz Braumberger
|

Nie każdy może być Januszem Filipiakiem. Niektórzy prezesi dostają średnią krajową

0
Podziel się:

Według danych z raportu „Wynagrodzenia członków zarządów spółek giełdowych w 2015 roku” mediana wynagrodzeń menedżerów wyniosła 600 tys. zł. Połowa z nich zarobiła od 349,5 tys. do 1,1 mln zł.

Nie każdy może być Januszem Filipiakiem. Niektórzy prezesi dostają średnią krajową
(money.pl)

Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie za rok 2015 wyniosło 4 121 zł, czyli w ujęciu rocznym niecałe 50 tys. zł. Czy możliwe jest, by menedżerowie zarządzający spółkami giełdowymi zarabiali porównywalne kwoty? Na to pytanie wiele osób na pewno odpowiedziałoby przecząco. Jednakże w rzeczywistości okazuje się, że w niektórych firmach wynagrodzenia top menedżerów nie odbiegają od przeciętnych pensji.

Rozmawiając lub pisząc o wynagrodzeniach menedżerów, dyskutuje się przeważnie o milionowych kwotach. Prezes Comarch SA Janusz Filipiak (na zdjęciu) zarobił w 2015 roku 15,4 mln zł, a najlepiej wynagradzany prezes banku Luigi Lovaglio – 9,5 mln zł. Tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę na osoby, znajdujące się na końcu rankingu wynagrodzeń, czyli te które zarabiają najmniej.

W tabeli 1. prezentujemy osoby pełniące funkcję członka zarządu w spółkach giełdowych, których roczne wynagrodzenie było niższe niż 50 tys. zł. Z przedstawionych danych wynika, że taka sytuacja miała miejsce w przypadku 17 menedżerów z 14 spółek giełdowych.

Na pewno naszą uwagę zwracają osoby, których roczne wynagrodzenie wynosiło mniej niż 22,2 tys. zł. Oznacza to, że średnie miesięczne wynagrodzenie menedżera było niższe od wynagrodzenia minimalnego. Najmniej z całej stawki (6 tys.zł) otrzymał Tomasz Drobisz wiceprezes zarządu Pemug SA, niewiele więcej, 8 tys. zł zarobiła Agata Kalińska, prezes KCI SA.

Fakt, że jeden z członków otrzymał niskie wynagrodzenie nie oznacza że pozostałe osoby zarządzające zarabiały tak samo. W kolejnej tabeli prezentujemy zestawienie osób, których wynagrodzenie znacznie odbiegało od średnich pensji pozostałych członków zarządu w spółce.

W zestawieniu uwzględniono osoby, które w 2015 roku otrzymały wynagrodzenie poniżej 100 tys. zł. Najniższe wynagrodzenie w stosunku do średniej pozostałych menedżerów w danej spółce otrzymali Mariusz Wojdon i Tomasz Sadowski. Ich pensje stanowiły tylko 6 proc. średniego wynagrodzenia w spółce.

Wiceprezes Alma Market SA otrzymał roczną pensję w wysokości 84 tys. zł i w porównaniu do prezesa zarządu Jerzego Mazgaja (roczne wynagrodzenie 2,9 mln zł) otrzymał prawie 35 razy mniej.

Analizując najniższe wynagrodzenia, warto zwrócić uwagę, iż część osób jest właścicielami lub większościowymi udziałowcami danej spółki. Dlatego mogą liczyć na dodatkowe korzyści i zyski z tego tytułu.

Na przykład spółka Krynicki Recykling SA wypłaciła w 2015 roku dywidendę w wysokości 0,3 zł. Zatem Adam Krynicki mógł otrzymać dodatkowo prawie 1 mln zł.

W spółce Oponeo.pl dywidenda za 2015 wyniosła 0,1 zł.

W tabeli 3. przedstawiamy, osoby, których roczne wynagrodzenie było niższe niż 100 tys. zł, i które są większościowymi udziałowcami spółki, w której pracują.
Z przedstawionych danych wynika, iż zarobki menedżerów na polskiej giełdzie są bardzo zróżnicowane. Nie wszyscy otrzymują pensje z wieloma zerami. Są osoby, których wynagrodzenia nie odbiegają od przeciętnych zarobków, a nawet możemy pokusić się o stwierdzenie, że ich wynagrodzenia są na poziomie wynagrodzeń specjalistów.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)