Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Najgorsze wpadki kandydatów szukających pracy

0
Podziel się:

Zdarza się też, że osoby wpisują do CV adres mailowy, który nie nadaje się do cytowania – mówi Dorota Drozd, Recruitment Consultant, HR, Legal & Administration w Grafton Recruitment Polska.

bECKtwRh

W rubryce dotyczącej zainteresowań wpisują, że są uzależnieni od czekolady, podają adresy mailowe z niecenzuralnymi słowami lub dodają zdjęcia, na których stoją obok znanego aktora, mówi Dorota Drozd, Recruitment Consultant, HR, Legal & Administration w Grafton Recruitment Polska.* * - Czy pracownicy działów rekrutacji naprawdę dokładnie czytają przysyłane do nich CV i listy motywacyjne?

bECKtwRj

- Oczywiście. Często nawet jeden, prawie niezauważalny szczegół w CV, może zdecydować o odrzuceniu kandydata. Wiele ,,wpadek" wynika z dużej liczby wysyłanych CV - kandydaci masowo aplikują na ukazujące się ogłoszenia, bazując na jednym wzorze CV. Jednymi z najczęstszych wpadek jest podanie innego pracodawcy w formule o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przeczytać wtedy możemy, że kandydat wyraża taką zgodę ale dla całkowicie innej firmy, co w praktyce przekłada się na brak możliwości procesowania kandydata, nie wspominając już o pierwszym niezbyt pozytywnym wrażeniu, jakie robi na rekruterze.

- Może wynika to z faktu, że wiele osób zwyczajnie nie wie jak pisać CV. Korzystają z gotowych wzorców.

- Przy korzystaniu z szablonów CV, dostępnych w niezliczonych ilościach w Internecie, warto zwrócić uwagę na dostosowanie go do tego, co chcemy wpisać i usuniecie tego, co nas nie dotyczy, aby w rezultacie CV nie wyglądało jak wypełniony formularz.

- Co jeszcze jest nagminnym grzechem ludzi szukających pracy?

- Innym częstym błędem jest wstawienie przez kandydatów zdjęć, które prezentuje ich w rożnych sytuacjach z życia prywatnego - np. z imprezy, wesela , plaży czy też zdjęcia ze znaną osobą. Jest to błąd często powtarzany przez osoby młode, niedoświadczone, które chcą wykazać się oryginalnością, lub też nie zadbali o zdjęcie profesjonalne, a skutek jest odwrotny - kandydat traktowany jest jak osoba mało poważna i nieprofesjonalna.

bECKtwRp

- Co jeszcze sprawia, że poszukujący pracy jawią się jako osoby infantylne?

- Wśród setek CV, które oglądamy na co dzień, zdarzają się też aplikacje nie zawierające podstawowych danych np. telefonu kontaktowego. Zdarza się też, że osoby wpisują do CV adres mailowy, który brzmi bardzo nieformalnie i zawiera wyrażenia z potocznej polszczyzny np. djzenek@, buziaczek@ puszekokruszek@ lub takie, które zdecydowanie nie nadają się do cytowania.

- Może to sposób na wyróżnienie się z tłumu?

- Lepiej postarać się aby pracodawca czy rekruter zapamiętał doświadczenia kandydata czy inne atuty, a nie śmieszny adres mailowy.

bECKtwRq

- Czego tak naprawdę nie lubią pracownicy działów rekrutujących pracowników?

- Każde CV powinno być treściwe i zwięzłe, aby ułatwić rekruterom znalezienie tego co najważniejsze. Zdarza się, że kilkuletnie doświadczenie opisywane jest na kilkunastu lub kilkudziesięciu stronach - na przykład jeden z pracowników uczelni przysłał 30-stronicowe CV zawierające opis wszystkich jego publikacji, artykułów oraz wystąpień na licznych konferencjach, wykładach, prelekcjach. Uśmiech na twarzy rekrutera powoduje też często wpisanie przez kandydata śmiesznych zainteresowań lub innych dodatkowych informacji, np. słabości - uzależnienie od czekolady, co mocno przykuwa uwagę i raczej prezentuje poczucie humoru, a nie ma związku ze stanowiskiem, na które aplikuje.

ml

bECKtwRK
KOMENTARZE
(0)