Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Kornelia Głowacka-Wolf
|

Nadwaga niszczy karierę? Tak, jeśli się nią przejmujesz!

0
Podziel się

Połowa kobiet o obfitych kształtach ma poczucie niższości w pracy. - Problem wyolbrzymiamy sami - ostrzega psycholog biznesu Marek Wojciechowski.

bDoBNLIl

Połowa kobiet o obfitych kształtach ma poczucie niższości w pracy. Aż 15 procent badanych wierzy, że niedoskonała sylwetka to hamulec dla ich rozwoju zawodowego. Tymczasem nic bardziej mylnego. -_ Znajomi z pracy najczęściej nie zwracają na to uwagi. Problem wyolbrzymiamy sami _ - twierdzi w rozmowie z iWoman.pl psycholog biznesu Marek Wojciechowski.

Wyniki ankiety, opublikowane przez brytyjski portal The MedGuru potwierdzają badania, przeprowadzone przez University of Florida. Wynika z nich, że kobiety z nadwagą zarabiają rocznie nawet 14 tysięcy dolarów mniej, niż te szczuplejsze, a dodatkowe kilogramy negatywnie wpływają na wskaźniki zatrudnienia i wynagrodzenia.

Dlaczego to, jak widzimy własne ciało tak bardzo wpływa na obszary życia, w których wygląd zewnętrzny właściwie nie powinien mieć żadnego znaczenia?

bDoBNLIn

- _ Dla rozwoju człowieka akceptacja własnej fizyczności jest kluczowa. Kobieta, która chce odnosić sukcesy zawodowe musi akceptować siebie, a co więcej musi umieć z tej akceptacji czerpać świadomą wiedzę - tak by budować pewność siebie, asertywność, poczucie wartości _ - tłumaczy psycholog biznesu, Marek Wojciechowski. - _ Wszystko to bowiem jest ważne w relacjach społecznych, tak zawodowych jak i prywatnych. _

Szczupli zarabiają lepiej? Zobacz komentarz ekspertek telewizji CBS:

Jak dodaje Wojciechowski, wszystkiemu winny jest fakt, że wyolbrzymiamy znaczenie własnych niedoskonałości i często rozmijamy się z prawdą myśląc, że otoczenie zwraca na nie jakąś szczególną uwagę.

Spójrz z innej perspektywy

Okazuje się, że pomóc może spotkanie ze specjalistą i ćwiczenia psychologiczne. Marek Wojciechowski wspomina jedną ze swoich pacjentek, managerkę wysokiego szczebla z firmy telekomunikacyjnej, której źródłem kompleksów był wysoki wzrost. To ją blokowało nie tylko w kontaktach zawodowych ale i prywatnych - garbiła się, nie czuła pewnie, szczególnie wśród niższych od siebie mężczyzn.

bDoBNLIt

- _ Pomogło jej proste ćwiczenie. Zabrałem ją kiedyś do supermarketu na zakupy. Tłum ludzi, łatwo się wśród sklepowych półek i stoisk zagubić. Tymczasem my - sam należę do wysokich facetów - dosyć łatwo potrafiliśmy się odnaleźć. Wzrost powodował, że ponad głowami innych klientów potrafiliśmy dostrzec się i komunikować _ - opowiada psycholog.

bDoBNLIu

- _ Na bazie tego doświadczenia pokazałem jej, że rolą lidera, managera jest prowadzić innych do celu - a wysoka kobieta jest dla innych lepiej dostrzegalna. To buduje u osób, które ona prowadzi, którymi kieruje poczucie bezpieczeństwa. Ta w sumie prosta i dosyć zabawna historia spowodowała, że moja pacjentka dostrzegła w swojej subiektywnie postrzeganej wadzie - zaletę. Spojrzała na problem wzrostu z innej perspektywy - dodaje . _

* ZOBACZ TAKŻE * ** [

Poznaj najbardziej wpływowe kobiety w biznesie* ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/poznaj;najbardziej;wplywowe;kobiety;w;biznesie,112,0,934768.html )* ** Dostrzec innych

Marek Wojciechowski przytacza jeszcze jeden przykład. Jego klientka, wysokiej klasy finansistka, przez lata nie mogła odnieść sukcesu zawodowego. Hamulcem kariery zawodowej były - jej zdaniem - zaokrąglone kształty. Nie czuła się atrakcyjnie, peszyła się w kontaktach z innymi, podczas rozmów, spotkań czuła się źle. Najlepiej funkcjonowała zamknięta w przestrzeni swojego gabinetu, za biurkiem.

bDoBNLIv

- _ Sposobem na odblokowanie było zabranie jej do fundacji, pracującej na rzecz ofiar wypadków samochodowych. Nagle dostrzegła ludzi, którzy poranieni, poparzeni marzyli wręcz o normalnym wyjściu na miasto, rozmowach z ludźmi _ - opowiada Wojciechowski.

- _ Jej spotkania z nimi stały się czymś na co czekali, była przez nich wyczekiwanym gościem, kimś, kto daje nadzieje na powrót do normalności. Wzorem, celem rehabilitacji. Jej finansowa wiedza przydała się paniom z fundacji, natomiast fizyczna akceptacja przez pacjentów stała się powodem coraz większego otwarcia na otoczenie. Dzisiaj, to osoba bez kompleksów, mająca wielu wartościowych przyjaciół, znajomych, bez problemu funkcjonująca w społecznych interakcjach - _dodaje.

To nie zasługa skalpela

Praca zawodowa to obszar, w którym o efektywności i roli w zespole decydują przede wszystkim kompetencje i kwalifikacje i to one ostatecznie mogą przeświadczyć o sukcesie. - _ Fizyczność nie ma większego znaczenia. Oczywiście, o ile akceptujemy ją u siebie. Taka akceptacja ma jeszcze jeden element, kluczowy w skutecznym działaniu na polu zawodowym _ - wyjaśnia psycholog. -_ Motywacja i świadomość własnego potencjału. Ktoś, kto źle odbiera siebie, nie będzie nigdy pełnowartościowym pracownikiem ani managerem - nie stanie się liderem. _

bDoBNLIw

Marek Wojciechowski doradza wszystkim kobietom, które we własnej opinii są fizycznie niedoskonałe, internetowy spacer po portalach. - _ Przekonają się same, że kobiety odnoszące sukces w biznesie, w pracy są podobnie jak one, normalnymi kobietami, a przez to cudownymi, bo prawdziwymi _- wyjaśnia specjalista. - _ Swój sukces zbudowały na tym, co w głowie a nie w efekcie działań chirurgicznego skalpela. _

    *
    *
    *
    *
bDoBNLIO
KOMENTARZE
(0)