Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Na czym polega zadaniowy czas pracy?

0
Podziel się:

Stosowanie zadaniowego czasu pracy jest możliwe w przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem jej wykonywania.

Na czym polega zadaniowy czas pracy?
(Unsplash.com)

Mój pracodawca zmienił nam czas pracy na zadaniowy. Na czym on polega? Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac

Stosowanie zadaniowego czasu pracy jest możliwe w przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem jej wykonywania. Polega on na wyznaczeniu pracownikowi konkretnych zadań do wykonania, co za tym idzie, jest to właściwa forma rozliczenia pracownika w szczególności przy tych rodzajach pracy, w których nie można wymierzyć potrzebnego czasu do wykonania zadania lub gdy nie jest możliwe określenie precyzyjnie w jakim momencie doby zadanie powinno być wykonane. Istotne jest to, by zadanie było możliwe do samodzielnego wykonania, tzn. pracownik musi mieć możliwość samodzielnego kształtowania rozkładu pracy. Z tego powodu jest on często stosowany dla pracowników terenowych, przedstawicieli handlowych, dziennikarzy, serwisantów technicznych, programistów.

Pracownicy objęci tym systemem muszą mieć w ten sposób ustalone zadania by obiektywnie ich wykonanie było możliwe w ciągu 8 godzinnego dobowego czasu pracy oraz 40 godzinnego tygodniowego czasu pracy. Może się jednak zdarzyć, że w pewnych okolicznościach nasilenie ich pracy będzie większe w pewnych okresach i niższe w innych. W przypadku zadaniowego czasu pracy nie sporządza się z wyprzedzeniem rozkładu czasu pracy, ponieważ decyduje o nim sam pracownik. Kontrola polega na sprawdzeniu czy określone zadania zostały wykonane w określonym czasie.

Czas na wykonanie określonych zadań ustala pracodawca w porozumieniu z pracownikiem.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)