Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Na Białorusi wprowadzą podatek dla bezrobotnych?

0
Podziel się

Białoruskie niezależne media informują, że miejscowe władze planują od 2015 roku wprowadzić tak zwany podatek dla bezrobotnych. Rząd dzięki temu chce uzyskać dodatkowe wpływy do budżetu i kompensować wydatki socjalne państwa na niepracujących

bErMtklN

Podatek dla niepracujących ma wynieść rocznie 20 kwot bazowych. Obecnie jest to równowartość około 800 złotych. Portal internetowy ,,TUT.By" poinformował, że Ministerstwo Pracy nie komentuje planów wprowadzenia tego podatku, gdyż jest to informacja służbowa.

bErMtklP

Według oficjalnej statystyki na 10 milionowej Białorusi jest około 22 tysiące bezrobotnych, czyli oficjalne bezrobocie wynosi pół procent. Jednak w kraju żyje 445 tysięcy ludzi nigdzie nie pracujących, nie płacących podatków ale korzystających na przykład z bezpłatnej służby zdrowia.

Na Białorusi zasiłek dla bezrobotnego wyniósł w lutym 143 tysiące rubli, czyli równowartość 53 złotych. Nie wszyscy bezrobotni chcą się rejestrować po tak mały zasiłek. Cześć ludzi nie chce brać słabo opłacanych robót, a inni po prostu nie chcą pracować.

Według niezależnych ekspertów na Białorusi niskie bezrobocie utrzymuje się kosztem zachowania zbędnych etatów w sektorze państwowym. Realne bezrobocie jest ponad 6-krotnie wyższe niż oficjalne.

bErMtklV
bErMtkmq
KOMENTARZE
(0)