Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ministerstwo chce lepiej wyedukowanych fachowców

0
Podziel się

Minister Hall planuje zwiększenie znaczenia szkół dla dorosłych.

Ministerstwo chce lepiej wyedukowanych fachowców
(kprm.gov.pl)
bEieiIaJ

Ministerstwo edukacji chce wprowadzić reformę szkolnictwa zawodowego. Podstawą zmian ma być przejęcie zadań przez licea dla dorosłych, które dotychczas spełniały inne szkoły uzupełniające. W szkołach zawodowych ma być też większa specjalizacja.

Do liceum dla dorosłych będzie mógł iść każdy kto przerwał naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum lub skończył szkołę zawodową, ale chce zdać maturę.

Minister edukacji Katarzyna Hall mówi, że przed rozpoczęciem nauki taki uczeń będzie musiał być _ zdiagnozowany _:

bEieiIaL

Wstępne założenia ministerstwa zakładają, że absolwent szkoły zawodowej mógłby trafić od razu do drugiej klasy liceum dla dorosłych.

Zmodyfikowana zostanie też klasyfikacja zawodów _ szkolnych _. Minister Hall mówi, że w ramach wybranego zawodu wyodrębnione zostaną poszczególne kwalifikacje, które będą potwierdzane na zewnętrznych egzaminach:

Jako przykład takiego wyodrębnienia ministerstwo podaje zawód elektryka. W ramach tego zawodu wyodrębnione zostaną takie kwalifikacje, jak montaż i konserwacja instalacji elektrycznych lub montaż i konserwacja maszyn i urządzeń elektrycznych.

Pomocne w organizowaniu szkoleń i przeprowadzeniu egzaminów mają być branżowe centra. Minister Hall chce, aby różne szkoły łączyły się w specjalne grupy, które razem będą w stanie odpowiednio wykształcić ucznia:

bEieiIaR

Minister edukacji Katarzyna Hall, że reforma ma za zadanie stworzyć bardziej elastyczny system kształcenia:

Ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych, szkoły uzupełniające mają najniższy odsetek absolwentów. Ministerstwo podaje, że w niektórych przypadkach nieco ponad 20 procent uczniów kończy je uzyskując świadectwo.

ZOBACZ TAKŻE:

bEieiIbm
KOMENTARZE
(0)