Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Minister o bezrobociu: najgorsze mamy za sobą

0
Podziel się:

Wicepremier Janusz Piechociński przekonuje, że wzrost liczby bezrobotnych wynika również ze zwiększenia efektywności polskich firm.

Minister o bezrobociu: najgorsze mamy za sobą
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Najgorsze chyba mamy za sobą - tak najnowsze dane o bezrobociu skomentował wicepremier Janusz Piechociński. W lutym bez pracy było 14,4 procent obywateli - informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy.

W porównaniu ze styczniem liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 0,2 procent. Oznacza to, że bez pracy jest ponad dwa miliony trzysta tysięcy osób.

Minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział IAR, że liczy na spadek bezrobocia w następnych miesiącach. _ - Wydaje się, że najgorsze zaczynamy mieć za sobą. Działania interwencyjne podjęte przez urzędy pracy powinny przynieść zmiany na lepsze - _ powiedział Piechociński.

Wicepremier przekonywał, że wzrost liczby bezrobotnych wynika również ze zwiększenia efektywności polskich firm. _ - To nie jest tylko kwestia tworzenia nowych miejsc pracy, ale też zmianami w wydajności i efektywności oraz logistyki w firmach - _powiedział Piechociński.

Bezrobocie w lutym wyniosło 14,4 procent - informuje na swojej stronie internetowej Ministerstwo Pracy. W porównaniu ze styczniem liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła o 0,2 procent. Oznacza to, że bez pracy jest ponad dwa miliony trzysta tysięcy osób.

Według danych ministerstwa, w lutym bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach - najwięcej w Wielkopolsce, najmniej w województwie lubuskim. Widoczny jest zwłaszcza wzrost bezrobocia w województwach, gdzie są duże aglomeracje. Zależność można wytłumaczyć tym, że w dużych miastach jest więcej firm, które w ostatnim czasie redukują koszty przez ograniczanie zatrudnienia. Ministerstwo wskazuje, że wzrost bezrobocia bardziej dotknął mężczyzn niż kobiety.

Duża część nowych bezrobotnych to osoby, którym skończyły się umowy na czas określony, zatrudnienie sezonowe, lub którzy zakończyli udział w programach aktywizacji zawodowej.
Liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym 2013 roku wyniosła ponad 81 tysięcy. W porównaniu do stycznia 2013 roku wzrosła o 17,5 tysiąca, czyli o 27,4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Obcięcie stawek za nadgodziny i niepłatne przerwy Rząd forsuje duże zmiany w Kodeksie pracy. Przeciw jest cała opozycja i związkowcy.
Najnowsze dane o pracy. Jest najgorzej od pięciu lat Zwalnianych na bruk przybywa w całym kraju, ale są rejony szczególnie dotknięte kryzysem. Sprawdź.
4,5 tys. osób straciło pracę. W miesiąc Od początku roku ogłoszono upadłość 166 firm, tj. o 13 proc. więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku (147 upadłości).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)