Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Lato w pracy to horror. Sprawdź jak je przeżyć

0
Podziel się:

Jeśli nie masz w perspektywie urlopu, a wakacyjne opowieści znajomych wpędzają Cię w depresję zacznij dzień od nietypowego poranka - radzi psycholog biznesu Izabela Kielczyk.

76 proc. badanych przez Instytut Gallupa uznało lato za najbardziej stresującą porę roku. Bo nie ma nic bardziej frustrującego niż rozmowy o planowanych i nadchodzących urlopach, kiedy nas temat nie dotyczy. Jak radzić sobie z letnią depresją w pracy, radzi psycholog biznesu Izabela Kielczyk.

Żeby przetrwać lato w pracy, musimy o siebie zadbać. I wcale nie chodzi o drogie wypady do SPA. Wystarczy zmienić codzienne przyzwyczajenia na _ wakacyjne _. Warto zacząć od drobnych, porannych przyjemności.

– _ Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale to jak spędzamy pierwsze chwile po przebudzeniu, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i efektywność w ciągu całego dnia pracy. Rozpieszczajmy się więc o poranku. Warto wstać kwadrans wcześniej, poćwiczyć przy otwartym oknie, posłuchać pobudzającej muzyki. Potem możemy zjeść śniadanie na balkonie. Taki poranek sprawi, że wejdziemy w dzień odprężeni, ze spokojem wewnętrznym i entuzjazmem _ – radzi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach. Z tych samych powodów warto zmienić codzienne przyzwyczajenia na bardziej _ wakacyjne _, np. do biura pojechać rowerem, czy zjeść lunch w parku.

[

]( http://www.iwoman.pl/i/art/24/vl150808.jpg )A co zrobić, jeśli koło nosa przechodzą nam ciekawe, sezonowe imprezy w mieście, bo nie możemy wyrwać się zza biurka? Od czarnych myśli uratuje nas prosty zabieg. – _ Musimy usiąść i spisać sobie grafik. Kiedy możemy np. poprosić szefa, by wypuścił nas godzinę wcześniej, i kiedy będziemy mogli tę godzinę odrobić. Żeby zrobić to efektywniej, jeszcze przed wakacjami prześledźmy, jakie atrakcje czekają nas w mieście i zaplanujmy, kiedy i dokąd się wybierzemy _ – mówi Izabela Kielczyk. – _ Dzięki takiemu planowaniu wzrośnie na pewno nasza efektywność w pracy. Nie będziemy siedzieć i myśleć o tym, jacy jesteśmy biedni, że nigdzie nie wychodzimy, tylko zrobimy swoje i pójdziemy się bawić. _

Jeśli więc chcesz zdrowo i spokojnie przeżyć lato w prac, stosuj kilka prostych zasad, które podpowiada psycholog.

  • Zaczynaj dzień z pozytywną myślą.

Skupiaj swoją uwagę na tym, co dobrego spotka Cię dzisiaj. To bardzo ważne, aby pozytywnie rozpocząć dzień. Dlatego usiądź rankiem na łóżku i wyobraź sobie, że jesteś pełen zapału, radości i z ochotą chcesz poznać czekający Cię dzień. Zadbaj też o to, żeby pierwsze chwile po przebudzeniu były inne, bardziej letnie.

  • Pojedz do pracy inaczej

Wybierz inną trasę niż do tej pory. Jeśli masz blisko do biura, to idź piechotą lub pojedź rowerem. Raz na jakiś czas, zamiast samochodem, podjedź do biura tramwajem lub autobusem.

Chodzi o to żeby zrobić coś inaczej, niż zwykle w ciągu roku. I tak np. po pracy, zamiast pędzić od razu do domu, wybierz się na spacer lub na kawę w parku.

  • Lunch w parku

Jeśli możesz to wybierz się czasami na lunch do pobliskiego parku lub restauracji z ogródkiem. Ciesz się widokiem letniej przyrody, nie zabieraj ze sobą laptopa, nie myśl o pracy i zjedz coś innego niż dotychczas. Zamiast pizzy, zjedz egzotyczną sałatkę a zamiast kolejnej kawy, wypij koktajl owocowy.

  • Pracuj w myśl zasady _ jestem tu i teraz _

Nie zazdrość kolegom i koleżankom, którzy są na urlopie. Nie podsycaj w sobie niechęci do tego, że musisz pracować a oni odpoczywają. Pomyśl, że dzięki pracy możesz spełnić swoje marzenie i zapisać się od września na studia o których marzyłeś, lub możesz uczęszczać na kurs hiszpańskiego po promocyjnych letnich cenach. Nie myśl o tym co mogło by być, ale znajdź coś co będzie dodawało Ci otuchy na _ tu i teraz _.

  • Nie bierz na siebie obowiązków nieobecnych kolegów

Owszem możesz pomóc, ale nie musisz brać na siebie dodatkowych zadań i zleceń. Jeśli raz się zgodzisz, to kolejna osoba wyjeżdżająca na wakacje przydzieli Ci swoje _ pilne _ sprawy. Powiedz jasno, że masz wystarczająco dużo swojej pracy. Nie daj się wciągnąć w grę pt. _ Zostajesz, więc możesz pracować za dwóch _.

  • Zadbaj o elastyczne godziny pracy

Zastanów się, czy możesz zrobić coś, by zyskać więcej wolnego czasu. Pomyśl, które z twoich obowiązków można tak ustawić czasowo, by mieć wolne popołudnie lub raz na tydzień wyjść wcześniej z pracy. Spróbuj uzgodnić to z szefem. Możesz zaproponować np. że będziesz przychodzić wcześniej do pracy. Poproś raz na jakiś czas o wolny piątek i wyjedź na weekend.

  • Po pracy wypoczywaj aktywnie

Wychodząc z biura, oderwij swój umysł od pracy i zadbaj o swoje ciało. A więc przede wszystkim wyłącz telewizor i zrezygnuj z maratonów po galeriach handlowych. Doceń ruch na świeżym powietrzu. Wskocz na rower, załóż rolki, idź na spacer, pograj w tenisa. Pamiętaj, że każda forma aktywności fizycznej wytwarza w Twoim organizmie hormony szczęścia tzw. endorfiny i zmniejsza poziom hormonu stresu!

  • Do poduszki przytul pozytywne myśli

Nie kładź się do łóżka rozmyślając, co nieprzyjemnego spotkało Cię dzisiaj, jak jest Ci ciężko, że musisz pracować, podczas gdy Twoi koledzy wypoczywają na urlopie. Zanim zaśniesz, staraj się skupić na pozytywnych aspektach minionego dnia. I tak przypomnij sobie jakiś miły moment np. zaskakujący telefon lub ciepłe słowo od bliskiej osoby. Zobaczysz, że rano wstaniesz z lepszym nastawieniem do życia.

A jak poradzić sobie w weekend?

Jeżeli nie wyjeżdżamy na urlop latem, w okresie tym powinniśmy też szczególnie zadbać o wypoczynek w weekendy. Tymczasem coraz więcej z nas wolne dni zaczyna traktować jako zło konieczne i nawet wówczas pracuje. – _ W weekendy nadrabiamy zaległości z całego tygodnia, pracujemy po nocach, zabieramy laptopy do łóżka, jesteśmy non stop pod komórką, w kontakcie z pracodawcą, klientami, współpracownikami _ – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach.

– _ Dotyczy to szczególnie młodych ludzi sukcesu, trzydziestolatków, którzy żyją w ciągłym niedoczasie. Coraz szybciej osiągają kolejne wyznaczane sobie cele, awansują, robią błyskotliwe kariery, podpisują intratne kontrakty i wpędzają się z niebezpieczną sieć pracoholizmu. Nie zatrzymują się i ciągle zastanawiają, co jeszcze mają do zrobienia lub analizują to, czego nie zrobili lub to, co mogli zrobić lepiej - _ dodaje.

Pracoholicy uważają, że błogie _ nic nie robienie _ jest czymś złym, a wolne dni, w tym weekendy, zaczynają traktować _ zadaniowo _ lub _ rywalizacyjnie _, nieustannie powtarzając sobie _ muszę _ – muszę przepłynąć 20 basenów, przejechać 30 km na rowerze, wygrać mecz tenisa z kolegą. W ten sposób jednak tak naprawdę nie odpoczywamy, a perfekcyjną pracę w gruncie rzeczy zamieniamy na perfekcyjny weekend.

– _ Jeżeli ktoś lubi sporty, niech je uprawia, ale raczej te pozbawione rywalizacji. Niech spróbuje odkryć siłę jogi, pilatesu, spacerów lub nauczy się medytować. Spróbujmy czasem wykorzystać weekend, aby się zrelaksować i odpocząć w ciszy _ – radzi Izabela Kielczyk.

Pamiętajmy, brak odpoczynku powoduje zwiększenie wydzielania hormonu stresu – kortyzolu. Jak pokazują badania neurobiologów u osób poddanych bardzo silnemu i przewlekłemu stresowi giną komórki tworzące hipokamp. – _ Ta część mózgu staje się po prostu mniejsza _ – mówi Izabela Kielczyk. – _ A że jest to struktura odpowiedzialna za pamięć, nic dziwnego, że wiecznie zapracowani, zaczynamy mieć problemy z pamięcią. Zapominamy nazwiska, terminy spotkań, adresy, telefony itd. Skutki braku wypoczynku to, także choroby psychosomatyczne, kłopoty ze snem, nerwowość, utrata radości życia, przewlekłe zmęczenie. Dlatego tak potrzeby jest nam okres wypoczynku i naładowania akumulatorów. _

    *
    *
    *
    *
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)