Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Którą umowę powinienem dostać na czas określony?

0
Podziel się:

"Dlaczego trzeciej umowy nie dostałem na czas nieokreślony? Czy dlatego, że podczas mojej drugiej umowy obowiązywał w Polsce pakiet antykryzysowy?"

(C) apops - Fotolia.com /

"Pracuję fizycznie w prywatnej firmie zajmującej się produkcją/bieżnikowaniem opon, przeważnie do samochodów ciężarowych. Zacząłem pracę w 2006 roku we wrześniu, dostałem umowę na okres próbny do końca 2006 roku a następnie: 1) umowa od I 2007 do XII 2011 r. 2) umowa od I 2012 do XII 2013 r. 3) umowa od I 2014 do XII 2016 r. Dlaczego trzeciej umowy nie dostałem na czas nieokreślony? Czy dlatego, że podczas mojej drugiej umowy obowiązywał w Polsce pakiet antykryzysowy?" - pyta Internauta.

Odpowiada Magdalena Aksamit - Królewicz, kancelaria prawna Arkana

Zgodnie z tzw. pakietem antykryzysowym, o którym Pan wspomina, czyli ustawą z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców, łączny okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony nie mógł przekraczać 24 miesięcy.

Wątpliwości związane z umowami zawartymi przed wejściem w życie ww. ustawy, czyli przed 22 sierpnia 2009 roku, rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 9 sierpnia 2012 roku (III PZP 5/12.) Uznał on, że do 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy antykryzysowej, nie wlicza się okresu sprzed dnia wejścia w życie ustawy, tj. sprzed dnia 22 sierpnia 2009 r. Dopuszczalny 24-miesięczny okres zatrudnienia należy więc liczyć dopiero od tego dnia.

Zgodnie z powyższym, w Pana przypadku dopuszczalny 24-miesięczny okres zatrudnienia w formie umowy na czas określony, upłynął 22 sierpnia 2011 roku, a więc Pana pracodawca nie miał prawa w dalszym ciągu zatrudniać Pana na podstawie umów o pracę na czas określony. Należy zatem uznać, że od tego dnia zawarta przez Pana umowa naruszała przepis art. 13 ust. 1 ustawy antykryzysowej.

Co prawda ustawa antykryzysowa nie wskazywała sankcji za naruszenie powyższego przepisu, jednak, jak wynika z orzecznictwa, m.in. z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2014 r. (II PK 123/2013) "Sankcją naruszenia powołanego wyżej przepisu jest powstanie umowy o pracę na czas nieokreślony, ze skutkiem od dnia zawarcia umowy o pracę na czas określony, w której przewidziano okres zatrudnienia przekraczający 24 miesiące."

Stosownie do powyższego należy zatem uznać, że już pierwsza z zawartych przez Pana umów była umową na czas nieokreślony i pomimo zawierania kolejnych umów, które nazwane są umowami na czas określony należy uznać, iż z mocy prawa jest Pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)