Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kryzys wygania z Wysp, bo zarabiamy jak Azjaci

0
Podziel się:

W Wielkiej Brytanii pozostało już tylko niespełna pół miliona polskich imigrantów.

Kryzys wygania z Wysp, bo zarabiamy jak Azjaci
(ktylerconk/CC/Flickr)

W Wielkiej Brytanii pozostało już tylko niespełna pół miliona polskich imigrantów. Polacy wyjeżdżają z Wysp, bo nie mają tam szansy na awans i dobre zarobki - tak wynika z kompleksowego raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskich władz.

Dokument, o którym pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _, został ujawniony przez dziennik _ Guardian _.

Dane są dość zaskakujące, bo dotychczasowe szacunki mówiły o znacznie większej skali emigracji z Polski do Zjednoczonego Królestwa, od jednego do dwóch milionów osób - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Autorzy raportu twierdzą co prawda, że od 2004 roku z Polski przyjechało do pracy w Wielkiej Brytanii około miliona osób, jednak wielu z nich wróciło już do kraju._ - Ta grupa imigrantów otrzymuje niskie zarobki i wykonuje zajęcia wymagające niskich kwalifikacji, choć często ma bardzo dobre wykształcenie _ - twierdzą autorzy opracowania.

Zdaniem autorów raportu, 89 procent imigrantów z Europy Środkowej zarabia mniej niż 400 funtów brutto tygodniowo. Zarobki przyjezdnych z Europy Środkowej są porównywalne z tym, co otrzymują przyjezdni z Pakistanu i Bangladeszu.

Zdaniem profesor Krystyny Iglickiej - Okólskiej, demografa z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, polscy emigranci na Wyspach w ogromnej większości ponieśli klęskę._ - Gdy czyta się ich wpisy na forach internetowych, widać ogromną frustrację. Z jednej strony nie zdołali przebić się po drabinie socjalnej w Wielkiej Brytanii. A z drugiej po kilku latach pracy fizycznej w Anglii ich powrót do kraju jest trudny, tym bardziej, że osłabienie kursu funta zdewaluowało wartość ich oszczędności _ - mówi profesor Iglicka-Okólska.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)