Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kryzys nie spowodował fali emigracji

0
Podziel się:

Z badań Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że wracamy do kraju.

Kryzys nie spowodował fali emigracji
(Salim Virji/CC-BY-SA2.0/Flickr)

Polscy emigranci nie ulegają kryzysowi gospodarczemu - wynika z badań Uniwersytetu Warszawskiego. W minionym roku znacznie wzrosła liczba osób powracających z emigracji zarobkowej i spadła liczba wyjazdów do pracy za granicą.

Z drugiej strony wielu Polaków zgadza się na gorsze warunki pracy, żeby utrzymać się na zagranicznym rynku. Profesor Krystyna Iglicka z Centrum Stosunków Międzynarodowych UW podkreśla, że do kraju na ogół nie wracają emigranci z dłuższym stażem, a wielu Polaków wraca na krótko:

POSŁUCHAJ PROFESOR KRYSTYNY IGLICKIEJ:

Część emigrantów do powrotu do Polski zniechęca wyższe bezrobocie w kraju. Wojciech Kamiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie zauważa, że emigrant zarobkowy nie jest już atrakcyjnym pracownikiem, jak było to kilka lat temu:

POSŁUCHAJ WOJCIECHA KAMIŃSKIEGO:

Wielu emigrantów, którym nie udało się w Anglii czy Irlandii, próbuje swoich sił w krajach, w których rynek pracy nie jest jeszcze w pełni otwarty dla Polaków.

Z badań Money.pl wynika, że wracamy w ciemno

Z badania, które Money,pl przeprowadzał w szczycie kryzysu, czyli pod koniec 2008 roku wynika, że chęć powrotu najczęściej deklarowali rodacy, którzy wyjechali do Irlandii. Dwie trzecie z nich nie chciało zostać na stałe za granicą. Co piąty traktował powrót do kraju jako decyzję na najbliższy rok.

źródło: badania ankietowe Money.pl

Z badań Money.pl wynikało też, że większość chciał wracać w ciemno. Tylko co dwunasta osoba deklarująca powrót, miała w kraju pewną pracę. Dominowało przekonanie, że wykształcenie i zdobyte za granicą doświadczenie pozwoli znaleźć posadę również w Polsce. Jeden na dwudziestu ankietowanych planuje żyć z oszczędności.

Jakie masz perspektywy pracy w Polsce?
poradzę sobie, ale jeszcze nie mam planów 35,1 %
jestem specjalistą, na pewno znajdę pracę 32,6 %
nie wiem 13,1 %
mam pracę, do której mogę wrócić 7,9 %
nie będzie gorzej, niż jest teraz 6,4 %
mam oszczędności, na razie nie muszę pracować 4,9 %

źródło: badania ankietowe Money.pl
Odpowiadały osoby, które zadeklarowały powrót (_ na pewno tak, raczej tak _)

Raport Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)