Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kosiniak-Kamysz zdradza. Będzie reforma urzędów pracy

0
Podziel się:

W reformie podjęty będzie też temat ubezpieczenia zdrowotnego.

Kosiniak-Kamysz zdradza. Będzie reforma urzędów pracy
(Adam Guz/Reporter)

Reforma urzędów pracy, przygotowywana przez MPiPS, zakłada m.in. współpracę ośrodków pomocy społecznej z urzędami pacy oraz oddzielenie ubezpieczenia zdrowotnego od statusu bezrobotnego - zapowiedział dziś minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

_ - Nie wszyscy, którzy przychodzą do urzędów pracy, chcą aktywnie poszukiwać miejsca pracy _ - przyznał minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP1.

Poinformował, że MPiPS przygotowuje reformę urzędów pracy. - _ Zakłada ona profilowanie osób i kierunkowanie ich bardzo precyzyjnie do doradców zawodowych. Zakłada również połączenie ośrodków pomocy społecznej z urzędami pracy, by aktywizować tę grupę, która jest długotrwale bezrobotna _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

W reformie podjęty będzie też temat ubezpieczenia zdrowotnego. _ - Tutaj jesteśmy na finale rozmów z ministrem zdrowia, by oddzielić ubezpieczenie zdrowotne od statusu bezrobotnego, nie utrudniając dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego, bo to prawo ma każdy i ono wynika z konstytucji _ - podkreślił minister pracy.

_ - Myślę, że dojdziemy do tego rozwiązania i to będzie zmiana usprawniająca pracę i wyodrębniająca grupę, która naprawdę chce szukać pracy, a pozostawiająca dostęp do świadczeń medycznych dla wszystkich _ - dodał.

W ubiegłym tygodniu _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że MPiPS chce ukrócić fałszywe bezrobocie i wśród planowanych zmian szykuje takie rozwiązanie, aby bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty z urzędu pracy, został wykreślony z rejestru na 9 miesięcy i stracił dostęp do bezpłatnej służby zdrowia.

Ministerstwo pracy w połowie lutego informowało, że do konsultacji społecznych trafił projekt zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którego celem ma być wzrost skuteczności urzędów pracy. Proponowane zmiany zakładają m.in., że urzędy pracy, które lepiej znają lokalne uwarunkowania, będą miały większą swobodę działania, a jednocześnie staną się bardziej aktywne w pozyskiwaniu ofert pracy od pracodawców.

Projekt przewiduje monitorowanie i promowanie efektywności działań urzędów pracy, aby nagradzać te urzędy i te rozwiązania, które najskuteczniej wprowadzają bezrobotnych na rynek pracy.

Jednocześnie przewidziano profilowanie rodzajów pomocy w zależności od indywidualnych potrzeb osób bezrobotnych według trzech kategorii: bezrobotni aktywni, bezrobotni wymagający wsparcia oraz bezrobotni oddaleni od rynku pracy.

Dla osób, które generalnie dobrze sobie radzą na rynku pracy, urzędy będą miały ofertę doradztwa zawodowego i pośrednictwa pracy. Dla tych osób, które wymagają uzupełnienia lub aktualizacji kwalifikacji, będą dostępne staże i szkolenia. Osoby pobierające świadczenia z pomocy społecznej i od lat pozostające poza rynkiem pracy zostaną objęte kompleksowym programem aktywizacji, który pozwoli im nabyć umiejętności i kwalifikacje, umożliwiające powrót na rynek pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Polską budowlankę uratują Norwegowie? Wydatki na infrastrukturę transportową w Norwegii w latach 2014-2023 wzrosną do 50 miliardów koron, czyli 27 miliardów złotych rocznie.
Miller rozwiąże problemy milionów Polaków Leszek Miller mówił, że Polska 2013 roku, to kraj dzieci bez przedszkoli, rodziców bez pracy, dziadków bez godnej emerytury.
Uciekają z własnego kraju. 300 tysięcy osób Około 300 tys. Irlandczyków wyemigrowało z kraju w ostatnich czterech latach - podała zrzeszająca organizacje młodzieżowe Krajowa Rada Młodzieży Irlandii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)