Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kontrola na zwolnieniu lekarskim

0
Podziel się:

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, gdzie jest wskazane, że trzeba leżeć, muszę pozostać w miejscu mojego zamieszkania/zameldowania?

|

|
| --- |
| |

Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim, gdzie jest wskazane, że trzeba leżeć, muszę pozostać w miejscu mojego zamieszkania/zameldowania? Czy mogę np. pojechać do rodziców, którzy mieszkają w innym mieście? Jakie będą konsekwencje w przypadku kontroli? Osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim ze wskazaniem do leżenia, nie jest obowiązana do przebywania pod adresem zamieszkania/zameldowania. Wyjazd na czas zwolnienia np. do rodziny, która w czasie choroby może zapewnić opiekę nie świadczy o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia. Natomiast wskazanym jest poinformowanie płatnika składek o czasowej zmianie miejsca pobytu, dzięki czemu ewentualna kontrola zwolnienia będzie mogła odbyć się pod wskazanym przez Pana adresem. W innym wypadku kontrola zostanie przeprowadzona pod adresem podanym na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku kontrolę trzeba będzie ponowić i wyjaśnić przyczyny nieobecności.

Jeśli osoba przebywająca na zwolnieniu odmówi wyjaśnienia przyczyn nieobecności w domu w czasie kontroli lub nie udzieli wyjaśnień w wyznaczonym terminie, uznaje się, że zwolnienie jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem i traci się prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca ma też podstawy do odmowy wypłaty wynagrodzenia za czas choroby.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)