Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Konkurencja dla Polek? Niemcy chcą zatrudniać opiekunki z Indii i Chin

0
Podziel się:

Opieka nad starszymi osobami była dotychczas domeną Polek.

Konkurencja dla Polek? Niemcy chcą zatrudniać opiekunki z Indii i Chin
bETiwLAl

Opieka nad starszymi osobami była dotychczas domeną Polek. Ale pracują one w domach prywatnych. Tymczasem w domach starców i domach opieki społecznej brakuje personelu i ma być sprowadzany z Chin i Indii.

  • Praca w supermarketach czeka na Polaków
  • Francja nie chce już wpuszczać imigrantów Do 2020 roku wzrośnie w Niemczech zapotrzebowanie na pracowników w domach starców i domach opieki społecznej. Mowa jest o dodatkowych 175 tysiącach osób, w tym 75 tysiącach wykwalifikowanego personelu medycznego. W latach 1999-2009 powstało w prywatnych i państwowych domach opieki 160 tysięcy dodatkowych miejsc pracy, z tego 90 tysięcy dla opiekunek ludzi starszych. Liczby te przedstawił w Berlinie Thomas Greiner, prezes związku pracodawców w branży opiekuńczej. Greiner zapowiedział, że problemy braków fachowego personelu pracodawcy zamierzają rozwiązać zatrudniając opiekunki i personel medyczny z Indii i Chin, a Hiszpanom i Grekom chcą oferować miejsca nauki zawodu w tej branży.
bETiwLAn

Trudności z zatrudnianiem Polaków

Prezes związku pracodawców skrytykował niemieckie władze za biurokratyczne przeszkody w uznaniu zagranicznych dyplomów. ,,Do dzisiaj nie jest możliwe zatrudnienie w niemieckim domach starców wykształconych pracowników z Polski" - powiedział Greiner. Tymczasem Berlin poważnie myśli o ułatwieniach w uznawaniu zagranicznych dyplomów. Bundestag obraduje jeszcze nad ustawowymi regulacjami.

Opieka nad starcami: branża przyszłości

Przedstawiony w Berlinie raport miał na celu ukazanie perspektyw rozwojowych dla prywatnych usług w branży opiekuńczej. 40 procent z 11 tysięcy domów starców znajduje się w rękach prywatnych, a w sferze specjalistycznych usług ambulatoryjnych - 62 procent. Z przedstawionego raportu wynika, że w przeliczeniu na ilość osób starszych wymagających opieki, prywatne firmy w Niemczech świadczą usługi dla 30 proc. mieszkańców prywatnych domów starców i dla ponad połowy mieszkańców kościelnych, państwowych i komunalnych domów opieki. Z prywatnych usług korzysta 47 proc. starszych osób, które żyją u siebie w domu albo z rodziną.

bETiwLAt

Roczna wartość obrotów w sektorze opieki nad starszymi osobami wynosi w RFN 30 mld euro i, jak prognozują eksperci, wzrośnie do 2030 roku do 47 mld euro. W 2009 roku z opieki specjalistycznej skorzystało 2,4 mln osób. Ich liczba wyniesie w 2030 roku 3,2 do 3,4 mln - twierdzą eksperci.

Wynagrodzenie w prywatnym sektorze opieki w Niemczech wynosi średnio 2.400 euro miesięcznie brutto.

dpa / Barbara Coellen
Red.odp.: Bartosz Dudek

bETiwLAu
bETiwLAO
KOMENTARZE
(0)