Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Koniec z niebotycznymi premiami bankowców?

0
Podziel się:

UE uchwaliła wbrew woli Londynu górną granicę bonusów dla bankierów. Od 2014 roku premie specjalne mają być ograniczone do wysokości wynagrodzenia. Rząd brytyjski do ostatniej chwili próbował wynegocjować nowe wyjątki.

bFfDncwl

UE uchwaliła, wbrew woli Londynu, górną granicę bonusów dla bankierów. Od 2014 roku premie specjalne mają być ograniczone do wysokości wynagrodzenia. Rząd brytyjski do ostatniej chwili próbował wynegocjować nowe wyjątki. W Unii Europejskiej od 2014 roku mają obowiązywać zaostrzone przepisy w sprawie premii i bonusów dla menedżerów banków. W końcowej rundzie rokowań negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich potwierdzili wypracowany przed kilkoma tygodniami kompromis.

bFfDncwn

Zgodnie z nim od 2014 roku bonusy nie mogą przewyższać w gotówce i akcjach pensji bankiera. Podwojenie premii specjalnej może nastąpić tylko za zgodą akcjonariuszy.

Londyn na straconej pozycji?

Wielka Brytania, największe centrum finansowe Unii Europejskiej, jako jedyna broniła się przed wprowadzeniem tej regulacji.

Ostatnie próby Brytyjczyków zmierzające do rozmiękczenia tych zasad poniosły fiasko wskutek oporu Parlamentu Europejskiego. - Pomimo zaciętych protestów stolic europejskich i przemysłu finansowego, Europa stanie się już w 2014 roku trochę sprawiedliwsza - oświadczył po posiedzeniu eurodeputowany z ramienia SPD Udo Bullmann.

bFfDncwt

Zasady te mają dotyczyć bonusów wypłaconych dopiero w 2015 roku a odnoszących się do wyników finansowych sprzed roku.

Jak kubeł zimnej wody

Dla rządu Wielkiej Brytanii te negocjacje były jak kubeł zimnej wody - powiedział pewien unijny dyplomata. Wielka Brytania po raz pierwszy znalazła się sama na straconej pozycji.

Porozumienie musi zostać jeszcze zaaprobowane od strony formalnej przez Parlament Europejski i państwa członkowskie. Do ostatniej chwili spierano się o podejście do bonusów, wypłacanych długofalowo. Absolutnego górnego pułapu dla bonusów nie przewiduje się.

bFfDncwu

Wnioski wyciągnięte z kryzysu

Regulacja stanowi część obszernego pakietu ustaw o nowych wymogach kapitałowych dla banków, zwanego Bazylea III. Wynegocjowano je na płaszczyźnie międzynarodowej. Są one najważniejszą konsekwencją z kryzysu finansowego po bankructwie amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers jesienią 2008 roku.

DPA, Reuters, DW / Iwona D. Metzner
Red, odp.: Elżbieta Stasik

bFfDncwv

(AS)

bFfDncwO
KOMENTARZE
(0)