Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kogo warto zatrudnić?

0
Podziel się

Jestem właścicielem małej jednoosobowej firmy. Mimo ciężkiej sytuacji na rynku moja firma się rozwija i potrzebuję pracownika biurowego. Kogo najbardziej opłaca się zatrudnić?

bErMyvQR

Jestem właścicielem małej jednoosobowej firmy. Mimo ciężkiej sytuacji na rynku moja firma się rozwija i potrzebuję pracownika biurowego. Kogo najbardziej opłaca się zatrudnić? Studenta, absolwenta, 50+ czy może osobę niepełnosprawną? Jakie są "ZA" i "PRZECIW"? Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac

bErMyvQT

To oczywiście zależy od tego, co rozumiemy przez opłacalność. Co do zasady najtaniej jest zatrudnić studenta do 26 roku życia na podstawie umowy zlecenia, gdyż nie musimy wówczas, jako pracodawca, ponosić kosztów związanych z opłacaniem składek ZUS. Warto jednak w tym momencie zaznaczyć, że podpisana umowa nie możne nosić znamion umowy o pracę, a więc zatrudniona osoba nie jest pracownikiem, a zleceniobiorcą.

W przypadku absolwentów i osób powyżej 50 roku życia nie ma specjalnych, znaczących preferencji w sytuacji ich zatrudnienia, ani też różnic między zatrudnieniem na podstawie umowy zlecenia i umowy o pracę. Należy pamiętać, że osoby którym brakuje nie więcej niż 4 lata do przejścia na emeryturę są objęte okresem ochronnym, w trakcie którego nie jest możliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę.

W przypadku osoby niepełnosprawnej, pojawiają się okoliczności sprzyjające w sytuacji, w której wielkość firmy przekracza 20 osób, gdyż wówczas pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składek PEFRON. Firmy, które zatrudniają mniej niż 20 osób nie mają obowiązku odprowadzania składek, dlatego też nie korzystają z żadnych ulg w sytuacji zatrudnienia osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pracodawca, który zatrudnia mniej niż 25 pracowników może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności, którego wysokość jest zależna od stopnia niepełnosprawności, czasu pracy, schorzeń zatrudnionego, typu pracodawcy.

bErMyvQZ

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

bErMyvRu
rynek pracy
wiadomości
KOMENTARZE
(0)