Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kiedy pracodawca może ukarać za zły ubiór?

0
Podziel się:

W 2005 roku Sąd Najwyższy wyraził swoje stanowisko w tej sprawie. Pracodawca może ukarać pracownika, który naraża go swoim ubiorem lub zachowaniem na straty

Kiedy pracodawca może ukarać za zły ubiór?
bEIKUMTF
bEIKUMTH

W 2005 roku Sąd Najwyższy wyraził swoje stanowisko w tej sprawie. Pracodawca może ukarać pracownika, który naraża go swoim ubiorem lub zachowaniem na straty, a kara może być wyrażona obcięciem premii lub nawet wypowiedzeniem pracy. Jednak aby karać za odstąpienie od norm, trzeba najpierw te normy ustalić. Zarówno w przypadku odzieży roboczej jak i służbowego dress code'u, pracownik musi być w pełni świadomy, jak powinien się ubierać. W przypadku pracowników biurowych, niektóre firmy mają bardzo liberalne podejście w tej kwestii, inne sugerują nawet kolor koszuli. Jeżeli chodzi o strój roboczy, poszczególni przedsiębiorcy muszą się stosować do określonych norm BHP.

Należy pamiętać, że zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego dostarczenia pracownikom odpowiednią odzież i obuwie robocze w sytuacji, gdy odzież pracownika wykonującego czynności może ulec zniszczeniu bądź zabrudzeniu. Jeżeli pracownik sam zaopatruje się w odzież ochronną, należy mu się ekwiwalent pieniężny.

Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

bEIKUMTN
bEIKUMUi
KOMENTARZE
(0)