Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kara za zbyt późne dostarczenie L-4

0
Podziel się:

Pracownik ma siedem dni na dostarczenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego wystawionego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dotrzyma tego terminu, musi liczyć się z obniżeniem zasiłku.

Pracownik ma siedem dni na dostarczenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego wystawionego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dotrzyma tego terminu, musi liczyć się z obniżeniem zasiłku. Pracownik, który spóźni się z dostarczeniem zwolnienia, musi liczyć się z obniżeniem o 25 proc. zasiłku chorobowego lub opiekuńczego przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Sankcja ta nie będzie stosowana jedynie w przypadku, gdy chory udowodni, że przekroczenie tego terminu nastąpiło z przyczyn od niego niezależnych. Nie można też zmniejszyć wysokości zasiłku w przypadku, gdy zwolnienie lekarskie zostało wystawione na mniej niż osiem dni.

Termin siedmiu dni, w którym należy dostarczyć pracodawcy (płatnikowi składek ZUS)
zwolnienie lekarskie, jest liczony od dnia jego otrzymania - przyjmuje się, że jest to dzień wystawienia zaświadczenia przez lekarza. Jeżeli ostatni dzień, w którym należy przekazać firmie zwolnienie lekarskie, przypada na dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto), to termin jego dostarczenia przesuwa się na pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu. Jeżeli pracownik wysłał zaświadczenie lekarskie pocztą, to za dzień dostarczenia zwolnienia przyjmuje się datę stempla pocztowego.

Obniżenie świadczenia o 25 proc. w przypadku opieszałości w dostarczeniu zwolnienia dotyczy tylko zasiłków - sankcji tej nie można zastosować w przypadku pracownika, któremu przysługuje wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę.

ES

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)