Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Już niedługo będziemy pracować do siedemdziesiątki

0
Podziel się:

Ponieważ ludzie coraz dłużej żyją, wiek emerytalny powinno się dostosowywać do przewidywalnej długości życia - uważają naukowcy.

W Niemczech spada liczba urodzeń, a jednocześnie Niemcy coraz dłużej żyją. W obliczu przemian demograficznych naukowcy żądają wprowadzenia zmian na rynku pracy tak, aby więcej ludzi starszych mogło dłużej pracować.

- Wejście w wiek emerytalny w Niemczech powinno się w przyszłości dopasować do przewidywanej długości życia - oświadczył Reiner Klingholz, dyrektor Berlińskiego Instytutu Demograficznego podczas prezentacji pracy badawczej pod tytułem "Produktywność w podeszłym wieku".

Do 2050 roku przejście na emeryturę mogłoby mieć miejsce w Niemczech w wieku 69. albo 70. lat, twierdzą naukowcy.

W 2025 roku co czwarty zatrudniony będzie miał powyżej 55 lat

Demografowie podkreślają, że już w 2025 roku mniej więcej co czwarty pracobiorca w Niemczech będzie miał powyżej 55 lat. Dlatego należy zadbać o aktywność zawodową ludzi starszych.

- Długie życie zawodowe nie musi być żadną straszną wizją przyszłości - zaznacza także Birgit Rößle, kierująca grupą naukową ,,Życie w podeszłym wieku" w Fundacji im. Roberta Boscha. - Niemcy nie tylko dłużej żyją. Niemcy zdrowiej się też starzeją - twierdzi Rößle.

Dla ludzi ciężko pracujących fizycznie naukowcy postulują wprowadzenie osobnych regulacji czyli utrzymanie niższej granicy wieku przechodzenia na emeryturę.

W 2012 roku w Niemczech pracowało ok. 62 procent wszystkich osób w wieku od 55 do 64 lat. W 2002 roku było to zaledwie 39 procent.

epd / Iwona D. Metzner
red. odp.: Małgorzata Matzke

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)