Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jesteś miłośnikiem przyrody z duszą artysty? Dowiedz się jak zostać architektem krajobrazu!

0
Podziel się:

Jeśli posiadasz żyłkę ogrodnika, zmysł artystyczny i lubisz wyzwania, jesteś na najlepszej drodze do zawrotnej kariery w zawodzie profesjonalnego architekta krajobrazu.

Jesteś miłośnikiem przyrody z duszą artysty? Dowiedz się jak zostać architektem krajobrazu!
Natury nie ujarzmisz – powiada przysłowie. My powiadamy z kolei tak – mając odpowiednie umiejętności, można nie tylko ją ujarzmić, ale wręcz zrobić z niej prawdziwe dzieło sztuki. Jeśli posiadasz żyłkę ogrodnika, zmysł artystyczny i lubisz wyzwania, jesteś na najlepszej drodze do zawrotnej kariery w zawodzie profesjonalnego architekta krajobrazu. Aby „dojechać” tą drogą do celu i osiągnąć metę w postaci wymarzonego zatrudnienia, potrzebujesz jednak przepustki – perfekcyjnego CV.

Zaprojektuj życiorys

Wiele osób z lekceważeniem traktuje tę profesję, niejednokrotnie utożsamiając ją po prostu z pracami ogrodniczymi. I choć faktycznie oficjalnie zawód ten funkcjonuje w Polsce dopiero od 1995 roku, jego tradycja jest znacznie dłuższa i nie powinna być niedoceniana. Warto pamiętać, że już w XIX wieku funkcjonowały takie specjalizacje jak architekt ogrodów, projektant krajobrazu czy artysta lasu, a tego rodzaju fachowcy uważani byli za prawdziwych wirtuozów sztuki. Obecnie architekt krajobrazu / zieleni zajmuje się – jak sama nazwa wskazuje – projektowaniem. W zakres jego obowiązków wchodzi aranżacja ogrodów, parków, miejskich terenów zielonych, a także prywatnych ogródków. To jednak nie wszystko! Możesz zostać poproszony nawet o wykonanie takich zleceń jak projekt ścieżki rowerowej czy placu zabaw. Wniosek? Musisz umieć zaprojektować wszystko – w tym swój życiorys. Nie może tu być mowy o przypadkowości, czy rozjeżdżającym się tekście w kolumnach. Życiorys musi mieć więc perfekcyjną formę, a także powinien być
wolny od błędów językowych i ortograficznych. Jeśli masz wątpliwości, czy CV zostało poprawnie zbudowane i nie wygląda chaotycznie, zleć jego profesjonalną korektę. Taką usługę możesz zamówić np. na portalu www.myCV.pl, który oferuje jednocześnie wiele profesjonalnych, darmowych szablonów życiorysów.

Postaw fundament i zbuduj konstrukcję

Fundamentem tworzonych przez Ciebie projektów może być wiele rzeczy i struktur. W przypadku CV, fundament może być tylko jeden – wykształcenie kierunkowe. Drzwi do zatrudnienia otworzy w tym przypadku tylko dyplom ukończenia wyższej uczelni na kierunku architektura krajobrazu. Oczywiście, jeśli nie skończyłeś tej specjalizacji, ale kierunek pokrewny (np. planowanie przestrzenne, architektura) oraz dodatkowe kursy, związane z architekturą krajobrazu, Twoja szanse także nie są przekreślone. To, czym możesz zwiększyć swoje szanse w takim przypadku, to udokumentowane doświadczenie praktyczne. Ważne jest, abyś nie tylko poinformował pracodawcę gdzie i jak długo pracowałeś, ale także jakie zrealizowałeś projekty i jaki był Twój zakres obowiązków. Przy każdym punkcie warto więc pokusić się o krótki opis stanowiska, a w kolumnie dotyczącej informacjom dodatkowym zamieścić link do swojego portfolio. Jeśli takiego nie posiadasz, warto rozważyć jego założenie. Może to być internetowa galeria zdjęć, dedykowana strona
www lub fanpage na Facebooku. Pamiętaj jednak, że sposób w jaki zbudujesz portfolio da także obraz poziomu Twojej kreatywności i wyczucia estetyki. Postaraj się, więc, aby było ono czytelne, schludne i pomysłowe. Jeśli skończyłeś dodatkowe kursy i szkolenia, koniecznie wpisz te informacje w dodatkową kolumnę CV. To, co szczególnie doceniane jest przez obecnych pracodawców, to m.in.:

  • Kształtowanie terenów sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży
  • Ochrona krajobrazu
  • Projektowanie krajobrazu obszarów wiejskich
  • Projektowanie konserwatorskie krajobrazów historycznych
  • Sporządzanie planów ochrony przyrody
  • Ogród wzorowany na naturze
  • Budowa i konserwacja dróg i nawierzchni parkowych
  • Kształtowanie i pielęgnacja zieleni przyulicznej

Wykończ dzieło

Gdy Twój wizerunek eksperta w CV ma już solidne fundamenty i pożądaną formę, warto wykończyć dzieło, ostatecznie przekonując pracodawcę o własnych kompetencjach. Praca w tym zawodzie wymaga określonych cech charakteru i predyspozycji, dlatego wykorzystaj kolumnę poświęconą umiejętnościom, by zaznaczyć, że jesteś osobą z doskonałą umiejętnością myślenia przestrzennego, zdolną do pracy w zespole, ale i samodzielnego wykonywania zadań, odpowiedzialną, kreatywną, łatwo nawiązującą kontakty. Warto stworzyć także podkategorię związaną z umiejętnościami technicznymi. Jako architekt musisz posiadać ponadprzeciętne umiejętności w zakresie obsługi komputera, a także doskonałą znajomość specjalistycznego oprogramowania do projektowania krajobrazu. Nie zapomnij podać także informacji, dotyczących znajomości języków obcych oraz swojego hobby – najlepiej, jeśli będzie ono związane ze sztuką, ekologią i architekturą. Aby Twoja aplikacja nie została odrzucona, koniecznie zamieść na końcu CV zapis o zgodzie na wykorzystanie
danych osobowych. Sprawdź, czy podany akt prawny nie został ostatnio znowelizowany i czy standardowe formułki nie wymagają uaktualnienia.

Pobierz _ przykładowe CV _ i zainspiruj się jeszcze bardziej!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)