Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Jakie studia gwarantują najwyższe zarobki? Raport nie pozostawia wątpliwości

1
Podziel się:

Praca w sektorze IT to gwarant najwyższej pensji dla osób świeżo po studiach. Absolwenci informatyki mają też najmniejszy problem ze znalezieniem zatrudnienia w zawodzie i szansę na największe podwyżki w ciągu kilku pierwszych lat pracy - wynika z analizy serwisu zarobki.pracuj.pl.

Jakie studia gwarantują najwyższe zarobki? Raport nie pozostawia wątpliwości
(anyaberkut - Fotolia.com)

Według badania serwisu informatycy pracujący w branży mniej niż trzy lata zarabiają przeciętnie 5250 złotych - najwięcej z początkujących przedstawicieli wszystkich zawodów. Ta wartość to tak zwana mediana, to znaczy, że dokładnie połowa pracowników zarabia mniej, a połowa więcej. Również zawody pokrewne do informatyki i branża zaawansowanych technologii gwarantują bardzo wysokie pensje już na start.

źródło: zarobki.pracuj.pl

Absolwenci jakich innych kierunków mogą liczyć na pracę w zawodzie? Są to budowlańcy (83 proc. osób z tym wykształceniem rozpoczyna karierę w swojej branży) i przedstawiciele innych kierunków technicznych, a także prawnicy i finansiści. Dwie ostatnie grupy nie mają jednak co liczyć na tak wysokie pensje na początku pracy, jak osoby po studiach technicznych.

Na drugim końcu listy znajdują się absolwenci pedagogiki, spośród których tylko co piąty pracuje w zawodzie. Obok nich plasują się osoby po dziennikarstwie - tylko 13 proc. z nich zaczyna karierę w tej branży. Również psycholodzy i socjolodzy rzadko kiedy idą do pracy w zawodzie, często za to trafiają do branży HR.

Z badania wynika jasno, że generalnie najlepiej zarabiającą grupą absolwentów są osoby po studiach technicznych i inżynierskich, w dalszej kolejności ekonomicznych, a na samym końcu - humanistycznych.

źródło: zarobki.pracuj.pl

Tak samo wygląda też kolejność, jeśli chodzi o wysokość podwyżki wraz ze wzrastającym stażem pracy - branża IT i pokrewne mocno podnoszą pensje swoim pracownikom.

źródło: zarobki.pracuj.pl

Z kolei osoby po studiach humanistycznych nie mogą liczyć na wielkie podwyżki. Firmy, które je zatrudniają, są znacznie mniej hojne. Najgorzej zaś mają pracujący w administracji.

źródło: zarobki.pracuj.pl

Dane opracowane zostały opracowane na podstawie 380 tysięcy kwestionariuszy wypełnionych przez użytkowników portalu zarobki.pracuj.pl od stycznia 2016 do grudnia 2016.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Marek
7 lat temu
Dodam jeszcze chemie z polibudy. Zarobki: 0pln W Polsce pracy nie ma a za granica nikt nie zatrudni z Polskim dyplomem.