Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak zatrzymać pracownika w firmie?

0
Podziel się:

Wyszkoleni pracownicy, którzy mają doświadczenie i kontakty, są dla firmy bardzo cenni. Czy można się uchronić przed przejęciem ich przez konkurencję?

Wyszkoleni pracownicy, którzy mają doświadczenie i kontakty, są dla firmy bardzo cenni. Czy można się uchronić przed przejęciem ich przez konkurencję? Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac Niestety doświadczeni pracownicy, specjaliści, menadżerowie itp., którzy są najcenniejszym zasobem w firmie, bardzo często są narażeni na ,,wyciągnięcie" do innej firmy. Czy można się uchronić przed przejęciem ich przez konkurencję? Jednym ze sposobów, który w ostatnim czasie jest coraz bardziej spotykany, jest podpisanie umowy lojalnościowej z pracownikiem.

Umowa lojalnościowa, popularnie nazywaną lojalką, jest dokumentem, który bardzo ściśle wiąże pracodawcę i pracownika ponieważ złamanie takiej umowy ma bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Występują różne rodzaje lojalek, natomiast najczęściej spotykane, to:

o Umowa o zakazie konkurencji - może obowiązywać podczas trwania umowy z obecnym pracodawcą lub po jej rozwiązaniu. Pracownik podpisując taką umowę, nie może w okresie jej obowiązywania przejść do konkurencji. Taka umowa ma swoje plusy również i dla pracownika - kiedy ustanie umowa współpracy, firma musi wypłacać pracownikowi na okres trwania umowy, świadczenia pieniężne z tytułu odszkodowania

o Umowa dotycząca szkoleń oraz studiów podyplomowych - jest korzystna przede wszystkim dla osób, które chcą się kształcić i rozwijać. Umowa ta polega na tym, że firma gwarantuje sfinansowanie szkoleń, kursów czy studiów podyplomowych pracownikowi. Natomiast jeśli pracownik złoży wypowiedzenie przed upływem okresu umowy lojalnościowej, będzie musiał zwrócić koszt szkoleń, z których skorzystał.

o Pożyczka pracownicza - pożyczka, która jest oprocentowana bardzo nisko oraz spłacana jest w ratach. Rozwiązanie umowy przez pracownika skutkuje tym, że musiałby oddać całą kwotę przed upłynięciem wcześniej ustalonego okresu.

Umowy lojalnościowe są ważne nie tylko ze względu na to, aby zatrzymać u siebie cennych pracowników, ale również ze względu na zachowanie tajemnicy służbowej. Przedsiębiorcy chcą wiedzieć, że mogą polegać na swoich pracownikach

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)