Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jak stworzyć swoje wideo CV?

0
Podziel się:

Na jaki element z tradycyjnego CV powinnam nałożyć szczególny nacisk? Zastanawiam się również nad formą przekazu, czy luźna forma będzie lepiej postrzegana niż poważna? I przede wszystkim, czy warto takie CV umieszczać w sieci?

(C) Syda Productions - Fotolia.com /

"Na jaki element z tradycyjnego CV powinnam nałożyć szczególny nacisk? Zastanawiam się również nad formą przekazu, czy luźna forma będzie lepiej postrzegana niż poważna? I przede wszystkim, czy warto takie CV umieszczać w sieci?" - pyta internautka.

Odpowiada Małgorzata Turant, specjalista ds. kadr i płac

Video CV jest w naszym kraju wciąż jeszcze mało popularne, jednak niezwykle skuteczne. Czego potrzeba do zrobienia multimedialnej wersji Curriculum Vitae? Wystarczy mieć urządzenie do nagrywania, komputer i oprogramowanie do montażu filmów oraz ogólną koncepcję całości.

Komputer którego używamy powinien być na tyle nowoczesny, żeby był w stanie przetwarzać video. Jeżeli chodzi o program to istnieje mnóstwo darmowych aplikacji, które można do tego celu wykorzystać, np. Pinnacle Studio. Co do samej koncepcji, najlepiej wziąć kartkę, coś do pisania i wypunktować sobie co powinno być w CV (tradycyjnym) oraz jakie hasła kojarzą się z Panią i Pani branżą. Następnie należy zastanowić się co z wypisanych wcześniej przez Panią rzeczy koniecznie musi znaleźć się w filmie. Po selekcji tego materiału należy pomyśleć nad kolejnością przekazywanych informacji. Jak wiadomo istnieją konkretne zasady pisania CV, jednak w przypadku Video CV, można spróbować złamać schemat, jeśli ma to pomóc w odpowiedniej prezentacji.

Warto stworzyć sobie ogólny zarys, scenariusz tego co chcemy umieścić w nagraniu oraz napisać tekst, który będzie się mówiło w filmie. Musi on być ciekawy, może trochę dowcipny - taki, żeby chciało się go posłuchać. Generalnie nie warto zaczynać nagrywania bez gotowego scenariusza, straci się tylko niepotrzebnie czas i nerwy nad zastanawianiem się co dalej. Co nagrywać? To zależy od Pani i branży jaką Pani reprezentuje. Może to być Pani sylwetka, ,,wywiad z samym sobą", a może też Pani na filmie nie być wcale - potrzebna jest po prostu odrobina fantazji.

Po nakręceniu materiału przychodzi czas na jego obróbkę: przycinanie, montowanie, wklejanie i sklejanie. Warto dodać do filmu zdjęcia, dokumenty oraz certyfikaty - wszystko co może okazać się ciekawe dla pracodawcy. Dźwięk należy dopasować do filmu, jeżeli Pani słowa nie były nagrywane w tym samym momencie, lub w prezentacji wykorzystano muzykę. Dobrze dobrane dźwięki uatrakcyjnią całość. Przy tworzeniu Video CV należy pamiętać o wyróżnieniu swoich danych - zwłaszcza imienia, nazwiska oraz danych teleadresowych. Liczy się pomysłowość i kreatywność, ale należy uważać, żeby nie przesadzić z fantazją - pracodawca niekoniecznie musi odznaczać się nią w równie wysokim stopniu. Podczas tworzenia materiału należy pamiętać w jakim celu tworzony jest film (jeśli ktoś stara się np. o posadę informatyka, to warto skupiać się na aspektach z tym związanych) oraz o tym co musi się znaleźć w filmie. Udostępnienie Video CV w sieci nie jest niczym złym, jednak najpierw dobrze byłoby, gdyby ktoś zobaczył film (niech to będzie
osoba, która wystawi obiektywną opinię).

Przed wstawieniem filmu do Internetu proszę obejrzeć go kilka razy i upewnić się, że nie popełniło się błędu. Jeżeli zrobiło się na filmie coś głupiego, lub coś nie wyszło najlepiej, koniecznie należy nakręcić tę scenę jeszcze raz.

Wydanie internetowe magazynrekruter.pl

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)