Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Inspekcja pracy bierze pod lupę branżę budowlaną

0
Podziel się

Strategia to udział w branżowych targach i kampanie w mediach biznesowych.

Inspekcja pracy bierze pod lupę branżę budowlaną
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEidHahx

Udział w branżowych targach, kampanie w mediach biznesowych i informacyjnych oraz projekty skierowane przede wszystkim do pracodawców - to elementy wdrażanej od niedawna kompleksowej strategii inspekcji pracy wobec branży budowlanej.

Problematyka bezpieczeństwa w budownictwie to jeden z tematów rozpoczętych w piątek w Sosnowcu trzydniowych Targów Budowlanych SIBEX, w których biorą również udział przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. Jak mówią, targi to dobra okazja, by kształtować świadomość bezpiecznej pracy wśród pracodawców branży budowlanej.

Według przytaczanych przez Państwową Inspekcję Pracy statystyk, budownictwo to ciągle jedna z najbardziej wypadkowych branż. W pierwszych trzech kwartałach ub. roku przy robotach budowlanych zginęły 63 osoby (w tym samym okresie 2009 r. - 66), a 113 odniosło ciężkie obrażenia (w 2009 r. odpowiednio 87). Więcej wypadków jest tylko w rolnictwie.

bEidHahz

Jak powiedziała wiceszefowa katowickiego inspektoratu PIP, Renata Pięta, podczas piątkowej konferencji inspektorzy mówili przedsiębiorcom m.in. o elementach nowej strategii wobec ich branży. Prócz działalności kontrolnej strategia obejmuje prewencję i promocję programów informacyjnych, bezpiecznych rozwiązań oraz dobrych praktyk.

_ - Nowość tej strategii polega m.in. na tym, że większość jej działań, np. kampania Szanuj Życie, jest kierowana to pracodawców - osób kierujących procesem budowlanym czy procesem organizacji pracy. Dlatego kampania obecna jest obecna m.in. w mediach biznesowych i informacyjnych _ - wyjaśniła Pięta.

Z danych PIP wynika, że średnio co 15 minut ma miejsce wypadek na budowie. W 2009 r. - ostatnim dotąd objętym pełną statystyką GUS - w wypadkach przy pracy zbadanych przez inspektorów pracy zginęło lub zostało dotkniętych ciężkim kalectwem 420 osób. W branży budowlanej zatrudniona była co czwarta ofiara wszystkich wypadków przy pracy.
Prócz rozpoczętej kolejnej edycji kampanii _ Szanuj Życie. Bezpieczna praca na wysokości _ inspektorzy PIP prowadzą też projekty, w ramach których przekazują pracodawcom wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa pracy czy prawa pracy. Potem pracodawcy sami sprawdzają, jak sytuacja w tym zakresie wygląda w ich firmach, a PIP przeprowadza audyt kontrolny.

Zdaniem inspektorów, branżowe targi są jednym z lepszych miejsc, by dotrzeć do osób mających faktyczny wpływ na podejmowane w firmach decyzje - również te dotyczące bezpieczeństwa. Tym bardziej, że na targach pojawiają się zwykle także przedstawiciele mniejszych firm, w których proporcjonalnie częściej niż w dużych naraża się bezpieczeństwo pracowników.

bEidHahF

Pokazując - jako przykład dobrych praktyk - prezentację znanej firmy budowlanej, która wprowadziła systemowe rozwiązania wymuszające dbałość o bezpieczeństwo pacy, inspektorzy PIP w Sosnowcu przekonywali właścicieli firm budowlanych, że bezpieczeństwo jest opłacalne - wypadki oznaczają bowiem dla nich koszty i problemy.

Czytaj w Money.pl
Za opieszałość gmin zapłacą nabywcy mieszkań Deweloperzy budując mieszkania muszą też zadbać o drogi, kanalizację i przedszkola.
Jak prawidłowo wylać fundamenty? Aby fundamenty były trwałe, należy je wykonać w odpowiedniej temperaturze. Jak prawidłowo dobrać ich rodzaj, aby były solidne i wytrzymałe?
bEidHaia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)