Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ile zarabia handlowiec? Oto, jakie są rynkowe stawki

17
Podziel się

Handlowcy nie narzekają na brak ofert pracy. Specjaliści ds. handlu i sprzedaży są wciąż na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych pracowników. Przykład? Średnio 35 proc. wszystkich ogłoszeń, które napływają z każdej branży, jest skierowanych do specjalistów ds. handlu i sprzedaży - wynika z analiz serwisu Pracuj.pl.

Ile zarabia handlowiec? Oto, jakie są rynkowe stawki
(MAREK LASYK/REPORTER/EAST NEWS)
bDUsdkIB

Najwięcej ofert pracy dla handlowców i sprzedawców, oprócz branży handel i sprzedaż, pochodzi z: bankowość, finanse, ubezpieczenia. W kwietniu br. wiele ofert pracy dla tych pracowników publikowały także firmy z obszaru: budownictwo i nieruchomości, przemysł ciężki, przemysł lekki czy produkcja dóbr szybkozbywalnych FMCG. Specjalistów ds. handlu i sprzedaży poszukują pracodawcy działający w wielu branżach, w tym również o tak wysokim stopniu specjalizacji, jak IT.

Zarobki różnią się w zależności od województwa

- Większe firmy przeważnie oferują specjalistom wyższe wynagrodzenie. Jak wynika z naszych danych w firmie zatrudniającej do 10 osób, specjalista ds. handlu i sprzedaży może liczyć na przeciętne zarobki brutto w wysokości 2 900 zł, ale już w firmie średniej czy dużej, przeciętna pensja może wynosić odpowiednio 4 100 i 4 300 zł brutto - mówi Artur Kobyliński, ekspert ds. wynagrodzeń w Pracuj.pl.

bDUsdkID

W województwie mazowieckim specjalista ds. sprzedaży może liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4 300 zł brutto, w wielkopolskim pracodawcy proponują przeciętnie 3 700 zł brutto i nieco mniej – ok. 3 600 zł w dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.

Na drugim biegunie plasują się np. takie województwa jak lubelskie czy opolskie. Tam widoczny jest najmniejszy popyt na pracowników ds. handlu i sprzedaży, co odzwierciedla się także w proponowanych im wynagrodzeniach, ponieważ różnica w przeciętnych zarobkach w stosunku do pracowników z woj. mazowieckiego wynosi nawet 1 200 zł brutto.

Sprzedawcę chętnie zatrudnię

Sprzedawca to zarówno student, osoba rozpoczynająca karierę zawodową, jak i ta, posiadająca kilkuletnie doświadczenie i szeroki zakres kompetencji - ten czynnik nie pozostaje bez wpływu na wynagrodzenia oferowane pracownikom z tego obszaru.

Jednak jeszcze większe znaczenie ma kategoria, w której dany specjalista pracuje. Sprzedawca w kategorii odzież/dodatki/biżuteria czy artykuły spożywcze/alkohol/tytoń nie może liczyć na tak wysokie wynagrodzenie, jak sprzedawca pracujący w obszarze motoryzacja/transport czy IT/telekomunikacja.

bDUsdkIJ

- Warto jednak pamiętać, że sprzedawcy z obszaru odzież/dodatki/biżuteria nie otrzymują wysokiego wynagrodzenia, ale za to często mogą liczyć na atrakcyjne zniżki pracownicze w sklepach, w których są zatrudnieni - mówi Artur Kobyliński i dodaje: - Pracę w tej specjalizacji mogą podjąć również pracownicy z konkretnym, specjalistycznym wykształceniem. Osoby po studiach technicznych, informatycznych i z wykształceniem ścisłym osiągają najwyższe dochody jako sprzedawcy, bo dysponują konkretną wiedzą, która jest niezbędna w przypadku sprzedaży produktów czy usług specjalistycznych.

Co więcej, od pewnego czasu można zauważyć wzrost zainteresowania na pracowników, którzy ukończyli studia techniczne oraz mają naturalne predyspozycje do sprzedaży. Takich osób poszukują głównie firmy z kategorii inżynieria, technika, produkcja, gdzie poza umiejętnością zaprezentowania produktu trzeba znać sposób jego działania. Taka osoba świetnie sprawdza się jako inżynier sprzedaży, którego przeciętne wynagrodzenie wynosi 5 700 zł brutto.

Kierownik dostanie więcej

Zależność między wysokością pensji a specjalizacją uwidacznia się także w przypadku wyższych stanowisk. Zastępcy kierowników sklepów z odzieżą/biżuterią/dodatkami czy artykułami spożywczymi, osiągają przeciętne dochody w okolicy kwoty 3 500 zł brutto, co oznacza, że zarabiają mniej niż np. sprzedawca nowych samochodów z przeciętną pensją w wysokości 4 000 zł brutto.

bDUsdkIK

Kierownik sklepu spożywczego może spodziewać się przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 5 700 zł brutto, a osoby zatrudnione na stanowiskach regionalnych kierowników sprzedaży w tej samej kategorii osiągają przeciętne dochody w wysokości ok. 8 800 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia kierownika sklepu jest też uzależniona od powierzchni sklepu.

Znacząca większość kierowników to osoby zatrudnione na umowę o pracę, a ich przeciętne miesięczne premie wahają się od 500 zł brutto dla kierownika sklepu z kategorii odzież, dodatki, biżuteria, do 2 000 zł brutto dla regionalnego kierownika sprzedaży. W tej grupie jednak odnotowuje się także znaczeni wyższe premie wypłacane najlepszym kierownikom i mogą one wynieść nawet ponad 16 000 zł brutto w ujęciu kwartalnym.

Nawet 18 000 zł premii

Osobną kategorią specjalistów pracujących w handlu i sprzedaży są przedstawiciele handlowi. Osoby te, obok cech typowych dla dobrego sprzedawcy, muszą posiadać dodatkowe kompetencje i umiejętności. Te wymagania pracodawców przekładają się na oferowane przedstawicielom handlowym wynagrodzenia.

bDUsdkIL

Zgodnie z danymi serwisu zarobki.pracuj.pl, najniższe deklarowane zarobki brutto osiąga specjalista, będący przedstawicielem handlowym w kategorii związanej z wyposażeniem domu i biura, a wynoszą one przeciętnie 3 800 zł zł brutto. Najwyższy deklarowany dochód osiąga przedstawiciel medyczny z przeciętnym wynagrodzeniem wynoszącym 5 800 zł brutto.

Premie stanowią często istotną część wynagrodzenia handlowców. O tym, jaki system premiowy obowiązuje w danej firmie, decyduje w pierwszej kolejności strategia rozwoju firmy, kolejnymi czynnikami jest zakres obowiązków, specjalizacja oraz branża, w której dany pracownik się rozwija. Jeżeli celem firmy jest stałe zwiększanie sprzedaży oraz zysku – system premiowy będzie się opierać przede wszystkim na wynikach sprzedażowych oraz uzyskiwaniu jak największego zysku.

Z kolei firma, której celem jest szybkie zwiększenie udziałów w rynku w systemie premiowym, uwzględni przede wszystkim wyniki sprzedażowe oraz pozyskanie nowych klientów. Na samą premię składa się wiele czynników i nie można założyć, że stanowi ona zawsze określony procent dochodów sprzedawcy. Zgromadzone dane dowodzą, że ponad 85 proc. przedstawicieli handlowych pracuje na etacie. Ważną składową wynagrodzenia przedstawicieli handlowych jest premia. Przeciętna premia wśród tych specjalistów wynosi około 1 000 zł miesięcznie, jednak najlepsi z nich potrafią wypracowywać premię kwartalną przekraczającą 18 000 zł brutto.

bDUsdkJe
KOMENTARZE
(17)
Hanka
4 lata temu
Najwiecej zarabiaja te osoby co nic nie robia bo inni zrobia za nich.Senior menedzer,dyrektor regionalny i pochodne profesje.Tu zarabiaja kokosy maja czas na wszystko.A zwykly pracownik tylko mala czesc tego i to od niego zalezy czy reszta dostanie premie i prezenty.Kasjer w firmie A zarabia na start 2100brutto podzielic to na 3/4 etatu lub 1/2 etatu i zarobek juz tylko maly.Pracownik dzialu 2050brutto w firmie A.Ani kasjer i pracownik nie jest szanowany przez pracodawce czy klienta.I sie wszyscy dziwia,ze kolejki w sklepach,hipermarketach.Liczy sie obrot i premia dla elity na wyzszych stolkach.
MGM
4 lata temu
Te zarobki np. 4300 brutto to nawet nie jest 1000 euro , to kpina wyzysk i jałmużna !
gość
4 lata temu
Ja mam doświadczenie w handlu 15 lat i ostatnio jestem zmuszona pracowac za 8,70 na h tylko dlatego bo nie mam innej pracy a mieszkam w województwie Mazowieckim te kwoty to bzdura
bDUsdkJf
J
4 lata temu
...różnica
rad
4 lata temu
Ja przez kilka lat pracowałem w firmie gdzie 15-20 tyś było premią miesięczną. Prezes oczekiwał od Nas kosmicznych wzrostów... i płacił za nie godnie. 2 lata temu przyszedł nowy prezes, wzrostu mają być jeszcze większe ale premie ... Max 10 tyś rocznie.
...
Następna strona