Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Grupiński już po rozmowach ze związkami

0
Podziel się

Negocjacje Piotra Dudy (Solidarność), Jana Guza (OPZZ) i Tadeusza Chwałki (FZZ) z Grupińskim trwały ponad godzinę.

Grupiński już po rozmowach ze związkami
(PAP/Paweł Supernak)
bDScUmdh

Nie ma powrotu do Komisji Trójstronnej w obecnej formule. Możemy się spotykać w sprawie naszych postulatów z ministrem pracy lub z reprezentacją rządu, ale tylko w rozmowach dwustronnych - oświadczyli szefowie central związkowych po rozmowie z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim.

Rozmowa Piotra Dudy (Solidarność), Jana Guza (OPZZ) i Tadeusza Chwałki (FZZ) z Grupińskim trwała ponad godzinę.

Spotkanie to pokłosie wrześniowych demonstracji związków. Duda powtórzył w rozmowie z dziennikarzami, jakie są postulaty związkowców. _ - Dajemy konkretny przekaz: +67+, umowy śmieciowe, elastyczny czas pracy, płaca minimalna - to są nasze postulaty znane nie od dziś i je artykułujemy, czekamy z drugiej strony na konkretne odpowiedzi, gdzie można się spotkać w połowie drogi lub jaki może być ze strony rządu w tej sprawie kompromis _ - mówił przed spotkaniem.

bDScUmdj

Podkreślał, że czwartkowa obecność szefów central związkowych w Sejmie świadczy o tym, że nie unikają oni dialogu. - _ Ale dialogu, w którym będziemy traktowani jako partnerzy, a nie jako klienci _ - zaznaczył.

_ - Powiedzieliśmy, że trzeba rozpocząć sprawy dotyczące zdefiniowania nowego dialogu społecznego. Rozpoczynamy 10 października konferencją z byłymi przewodniczącymi Komisji Trójstronnej. Nie ma powrotu do Komisji Trójstronnej w tej formule. Możemy się spotykać i negocjować w sprawie naszych postulatów z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem lub z reprezentacją rządu, ale tylko w rozmowach dwustronnych. To przekazaliśmy przewodniczącemu Grupińskiemu _ - relacjonował po spotkaniu Duda.

_ - Zwróciliśmy się do klubu PO, żeby przyjął na siebie cały ciężar obowiązków, konsultacji i rozmów, jeśli nie potrafi tego zrobić rząd. Jako strona związkowa jesteśmy gotowi do rozmów _ - powiedział Guz po spotkaniu.

Chwałka relacjonował, że rozmowa z Grupińskim dotyczyła m.in. zaniedbań w dialogu społecznym oraz postulatów związków dotyczących wieku emerytalnego i elastycznego czasu pracy.

bDScUmdp

Duda powtórzył też, że związkowcy nie zjawią się na posiedzeniu Komisji Trójstronnej, dopóki nie będą wiedzieli, że rząd chce rozmawiać o ich postulatach. Jednak - jak zaznaczył - musi dojść do kompromisu ws. postulatów. Dodał, że oczekuje odpowiedzi w tej sprawie zarówno ze strony rządu, jak i pracodawców. - _ Nikt nas do tego gremium nie wciągnie, po drugie formuła Komisji Trójstronnej się wyczerpała _ - oświadczył.

Guz powiedział dziennikarzom, że podczas spotkania z Grupińskim odniósł wrażenie, że niektóre argumenty, które były przekazywane przez związki na obradach Komisji Trójstronnej, nie docierały do posłów. - _ Otrzymaliśmy zapewnienie przewodniczącego, że będzie rozmawiał z rządem, poszczególnymi ministrami i że wrócimy do rozmów _ - poinformował.

Duda zapowiedział, że związki są gotowe do dalszych działań protestacyjnych, jeżeli dalej rząd nie będzie uwzględniał ich postulatów.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do 12 miesięcy. Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej - odwołanie Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu i rozpoczęły przygotowania do ogólnopolskiego protestu przeciwko polityce rządu, który odbył się na początku września.

bDScUmdq

Związki demonstrowały pod hasłem _ Dość lekceważenia społeczeństwa _ i żądały m.in. wycofania się z obowiązującego już podwyższenia do 67 lat wieku emerytalnego, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej, zmiany ustawy o referendach ogólnokrajowych tak, by po zebraniu 500 tys. podpisów referendum było obligatoryjne (obecnie decyduje o tym Sejm, który odrzucił np. wniosek o referendum emerytalne).

Po spotkaniu z Grupińskim szefowie związków spotkają się z szefem SLD Leszkiem Millerem.

Duda pytany był też o strajk załogi Stoczni Gdańsk, który rozpoczął się w czwartek; strajkujący domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń. Według Dudy, rząd już od dawna unika rozwiązania problemu stoczni gdańskiej, _ mówiąc, że to stocznia prywatna _.

_ - Stocznia jest może prywatna, ale 25 proc. ma Agencja Rozwoju Przemysłu, ale ci pracownicy nie są prywatni, tylko są obywatelami tego kraju i za chwilę ci pracownicy będą na garnuszku państwa, czyli przyjdą po zasiłki dla bezrobotnych i tak dalej - powiedział szef Solidarności _. _ Tu winię pana ministra (skarbu Włodzimierza) Karpińskiego i Agencję Rozwoju Przemysłu, pana (Wojciecha) Dąbrowskiego _.

bDScUmdr
Czytaj więcej w Money.pl
Tusk o protestach: To był standard europejski Premier chwali związkowców za umiejętności organizacyjne. _ Teraz czas na rozmowy _.
PO nie spieszy się z grillowaniem związków Projekt Michała Jarosa zakłada zniesienie niektórych przywilejów związków: między innymi etatów dla działaczy opłaconych z budżetu firm czy pomieszczeń na działalność związków.
bDScUmdK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)