Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gdzie się najlepiej urodzić w 2013 roku? Ranking

0
Podziel się

Polska zajmuje 33 miejsce w rankingu państw, w których będzie się najlepiej urodzić w 2013 roku

bCZObbjF

Polska zajmuje 33 miejsce w rankingu państw, w których będzie się najlepiej urodzić w 2013 roku. Wynika tak z analizy Economist Interlligence Unit. Najwyżej w tym rankingu nasz kraj był 10 miejsce wyżej, a miało to miejsce tuż przed upadkiem... systemu komunistycznego.

Przeanalizowano sytuację w krajach, które zapewnią nowonarodzonemu dziecku najlepsze możliwości do bezpiecznego, bogatego i zdrowego życia. Jakie przyjęto kryteria? Przede wszystkim badając zadowolenie mieszkańców, poziom bezpieczeństwa, zdrowie poszczególnych członków rodziny czy też zaufanie do instytucji publicznych. Według The Economist w największym stopniu te warunki spełniają takie państwa jak Szwajcaria, Australia i Norwegia.

bCZObbjH

Co ciekawe, wszystkie te trzy kraje, nie mieściły się w czołówce rankingu jeszcze ćwierć wieku temu. Podówczas na szczycie były RFN, USA oraz Francja. Z pierwszej dziesiątki swoje miejsca zachowały jedynie Wielka Brytania, Hiszpania oraz wspomniana Francja.

Z państw europejskich najniżej obecnie są notowane Bułgaria, Ukraina i Rosja. Zaskakuje dopiero 33 pozycja Polski, czyli kraju, który w powszechnej opinii wykonał od 1989 roku ogromny skok cywilizacyjny. W porównaniu z rankingiem opublikowanym rok przed końcem PRL-u nasze państwo zajmowało pozycję 23, mimo trwającego wówczas ogromnego kryzysu społecznego i gospodarczego. Na pocieszenie można dodać, że wyżej The Economist plasował takie kraje jak Związek Radziecki i NRD, czyli państwa, które wkrótce miały przestać istnieć. Niższa pozycja Polski wynika też z faktu zmian geopolitycznych, czyli przede wszystkim powstania wielu nowych państw na mapie świata.

Poniżej prezentujemy wybrane wyniki rankingu.

Gdzie najlepiej urodzić dziecko w 2013 roku? 1. Szwajcaria (1988 r. - 13. miejsce)

bCZObbjN

2. Australia (18)

3. Norwegia (13)

4. Szwecja (9)

5. Dania (24)

bCZObbjO

6. Singapur (36)

7. Nowa Zelandia (18)

8. Holandia (10)

9. Kanada (5)

bCZObbjP

10. Hongkong (7)

...

16. USA (1), Niemcy (RFN był 3.)

...

bCZObbjQ

25. Japonia (6)

26. Francja (2)

27. Wielka Brytania (7)

28. Czechy

29. Hiszpania

...

33. Polska

34. Grecja

...

78. Ukraina

79. Kenia

80. Nigeria

MA

bCZObbki
KOMENTARZE
(0)