Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Gdzie jest praca?

0
Podziel się:

Bezrobocie w Polsce wynosi już 14,2 proc. Bez pracy jest prawie 2,3 mln osób. Sprawdziliśmy w całym kraju, gdzie i jakie są oferty zatrudnienia

Gdzie jest praca?
bEIKZkBN

Wysoki wskaźnik bezrobocia powoduje, że rząd szuka różnego rodzaju rozwiązań. Chce np., by małe i średnie firmy miały łatwiejszy dostęp do kredytów, dzięki czemu będą się rozwijać, a więc i zatrudniać.

Taką nowelizację Ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne podpisał niedawno prezydent. Zgodnie z nią Bank Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantował kredyty udzielane przez banki komercyjne małym i średnim firmom. BGK ma ręczyć za 60 proc. kredytu, otrzyma na ten cel aż 30 mld zł. Jeszcze w marcu część środków ma zostać przekazana BGK.

Trwają też prace nad projektem ustawy o ochronie miejsc pracy w czasie kryzysu. Rząd chce na to przeznaczyć 400 mln zł - chodzi głównie o dopłaty do pensji pracowników zagrożonych zwolnieniem. Zapowiedział też szybkie zmiany w Kodeksie pracy - gotowy jest projekt tych zmian, pierwsze czytanie odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu. Zapisano w nim m.in. wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy (dziś to maksymalnie 4 miesiące).

bEIKZkBP

Czy te zmiany przyniosą poprawę, sprawdzimy za jakiś czas. Postanowiliśmy sprawdzić, kogo dziś szukają pracodawcy w poszczególnych województwach. Jaka to jest praca i na jakie zarobki można liczyć?

Dolnośląskie

W styczniu w urzędach pracy było ponad 5,2 tys. ofert pracy. Najwięcej we Wrocławiu, ale oferty mają także powiaty lubiński i świdnicki. Poszukiwani są głównie sprzedawcy, robotnicy pomocniczy w przemyśle, transporcie, robotnicy obróbki metali, mechanicy oraz pracownicy ochrony, pomoce domowe i sprzątaczki.

Agencje pośrednictwa pracy dysponują kilkuset ofertami dla osób z różnym poziomem wykształcenia. Dla absolwentów jest praca w centrach usług wspólnych. Dla osób z niższym wykształceniem są oferty prac montażowych na liniach technologicznych w sektorze Automotive (producentów aut i akcesoriów doi nich) i w branży AGD. Do pracy za granicą poszukiwani są m.in. obsługujący linie produkcyjne w firmach spożywczych oraz obsługa naziemna w europejskich lotniskach.

bEIKZkBV

Na początku 2014 r. we Wrocławiu zacznie działać inżynieryjne centrum badawczo-rozwojowe UTC Aerospace Systems, (dawny Hydral). Pracę w tej firmie znajdzie 350 osób, m.in. inżynierowie, mechanicy i konstruktorzy. Rekrutacja już trwa.

Placówkę we Wrocławiu zakładają też linie lotnicze Qatar Airways. Zatrudnią blisko 200 osób w centrum obsługi klienta, m.in. informatyków i konsultantów call center. Kolejne 100 - głównie specjalistów rozwoju oprogramowania - przyjmie Luxoft, firma zajmująca się outsourcingiem zaawansowanych procesów IT.

W kwietniu zacznie pracę nowa kopalnia granitu w regionie - zatrudni kilkadziesiąt osób.

Kujawsko-pomorskie

W styczniu urzędy pracy w województwie miały ponad 2,3 tys. ofert. Poszukiwani są pracownicy na stanowiska produkcyjne i fachowcy - elektrycy, spawacze. 292 oferty dotyczyły zatrudnienia w sektorze publicznym.

bEIKZkBW

W lokalnych agencjach pośrednictwa pracy ofert jest niewiele. - Mamy oferty pracy z branży IT i konstrukcyjnej. Żaden z klientów nie zgłaszał nam zapotrzebowania na większą liczbę pracowników - mówi Joanna Bogdan z firmy Prosperus z Torunia.

Niedługo zatrudnienie będą zwiększać zlokalizowane w Bydgoszczy firmy z branży IT: Atos przyjmie nawet 500 osób, Mobica - 60. Poszukują głównie inżynierów programistów. Firma oferuje nawet mieszkanie (na pół roku) kandydatom spoza Bydgoszczy. 30 informatyków, w tym bez doświadczenia, przyjmie Sunrise System. 100 nowych telemarketerów zatrudni w ciągu pół roku bydgoskie Centrum Obsługi Klienta. Pracuje ono m.in. dla PTK Centertel.

W Toruniu do 30 osób zatrudni firma odzieżowa Corpus. W call center Telmon pracę znajdzie 200 konsultantów, rekrutacja zacznie się w marcu. Firma Itella Information chce w kilka lat przyjąć nawet 300 osób. Pojedyncze oferty pracy mają także Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (także praca w Niemczech) czy Neuca z branży farmaceutycznej.

bEIKZkBX

Lubelskie

Pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 2,1 tys. wolnych miejsc pracy. Dwie trzecie ofert pochodzi z sektora prywatnego. Pracownicy poszukiwani są zwłaszcza w Lublinie (374 osoby) i Zamościu (198). Są to oferty m.in. dla doradców finansowych, handlowców, konsultantów telefonicznych, mechaników czy koordynatorów projektów unijnych. Pod koniec roku centrum dystrybucyjne planuje otworzyć w Lubartowie Biedronka. Pracę otrzyma tam 300 osób.

Pracowników potrzebuje też kopalnia Lubelski Węgiel Bogdanka - do 2014 r. chce przyjąć około 300 osób. Co roku od 80 do 120 pracowników Zakładów Azotowych "Puławy" odchodzi na emeryturę, a firma potrzebuje nowych. Sprzedawcy mogą liczyć na pracę w powstających w Lublinie galeriach handlowych. Pracowników potrzebują też firmy informatyczne: Comarch szuka analityków i programistów, Sollers Consulting także potrzebuje 30 programistów.

bEIKZkBY

Lubuskie

W urzędach było w styczniu 2,5 tys. ofert pracy i stażów. Najłatwiej o zatrudnienie w charakterze sprzedawcy, sprzątaczki, kierowcy, a także pracownika biurowego. Sporą grupę stanowią także ogłoszenia z branży budowlanej: dla murarzy, tynkarzy, elektryków czy operatorów maszyn. Lokalne agencje pośrednictwa pracy dysponują ofertami m.in. dla specjalistów ds. controllingu, inżynierów ds. budownictwa, handlowców, programistów CNC, kucharzy.

Do końca czerwca 100 osób (m.in. kontrolerów jakości, logistyków) chce zatrudnić Rockwool (Cigacice). Szlifierzy, spawaczy czy mechaników, w sumie ok. 70 osób, poszukuje firma z branży metalowej - Darstal. Automatyków, biologów czy mechaników poszukuje też zielonogórski zakład Wyborowej SA.

Klaus Borne - firma z branży meblarskiej, która współpracuje z Ikeą - jesienią będzie szukać ok. 100 osób, głównie pracowników fizycznych.

Łódzkie

W WUP w Łodzi jest obecnie ponad 650 ofert - 171 w Łodzi i 480 w całym województwie. Pracodawcy szukają: elektryków, mechaników, elektromechaników, szwaczek, telemarketerów, sprzedawców. W agencjach pośrednictwa pracy jest łącznie kilkadziesiąt ofert. Głównie produkcja, proste prace niewymagające kwalifikacji, w branżach AGD i logistycznej.

WUP ma też 146 ofert pracy za granicą. Najwięcej z Niemiec (61), Wielkiej Brytanii (30) i Austrii (15). Przeważają oferty opieki nad osobami starszymi, dla kucharzy i magazynierów.

W najbliższej przyszłości zatrudniać będą firmy informatyczne: Accenture (do 100 osób), AMG.net (150), Comarch (1 tys.), Ericpol (100), Mobica (400), Rule Financial (120), Samsung (150) oraz centra usług wspólnych: Infosys (300 osób), Fujitsu (160), Hewlett-Packard (kilkaset osób). Zatrudniać będą też banki: Citibank (kilkaset osób), BRE Bank (kilkadziesiąt osób), Nordea (150).

Małopolskie

Największą szansę na zatrudnienie w Krakowie dają centra usług biznesowych - zatrudniają ponad 26 tys. osób. Poszukiwani są głównie specjaliści w dziedzinie IT, e-commerce, ale też osoby ze znajomością języków obcych (niezależnie od doświadczenia) - głównie niemieckiego, do pracy w call center.

Do końca roku Akamai planuje zatrudnić ok. 30 osób: inżynierów, java developerów, specjalistów od sieci komputerowych, a także osoby do działów: HR, finansowego, czy sprzedaży. Amway szuka pracowników do działów: obsługi klienta i księgowości, marketingu oraz informatyków (Oracle i moduły ERP oraz zarządzanie projektami).

IBM prowadzi stały nabór do Laboratorium Oprogramowania oraz Centrum Usług Finansowo-Księgowych w Krakowie. Kluczowym kryterium jest znajomość języków obcych, m.in. niemieckiego, francuskiego, hebrajskiego i języków skandynawskich. Sabre Polska szacuje, że zatrudni ok. 400 specjalistów IT. Nawet 400 nowych pracowników i stażystów chce w tym roku przyjąć firma State Street, m.in. na stanowiskach: księgowy, analityk finansowy i ds. raportowania finansowego oraz ds. ryzyka inwestycyjnego. Zatrudniać będą też UBS, HCL, HSBC.

Mazowieckie

W urzędach pracy jest ponad 1 tys. ofert. Najwięcej jest ogłoszeń dla handlowców, sprzedawców, robotników, kierowców. Stały popyt jest w branży IT i sprzedaży, np. agencja Grafton Recruitment poszukuje: 90 programistów (Java, C++,.NET, PHP), 50 SAP konsultantów, 23 konsultantów ds. wdrożeń, 25 specjalistów i menedżerów sprzedaży oraz 14 specjalistów wsparcia biznesu. Poszukiwani przez agencje są też księgowi i analitycy finansowi. Szansę na pracę za granicą mają informatycy, opiekunowie osób starszych i kierowcy (Niemcy) i m.in. farmaceuci (Niemcy i Norwegia).

Opolskie

W końcu stycznia w powiatowych urzędach pracy Opolszczyzny zarejestrowanych było 56,5 tys. osób. Czeka na nich zaledwie 2,2 tys. ofert pracy, ale ponad 40 proc. z nich to prace subsydiowane przez urzędy pracy. Pracodawcy w regionie nie prowadzą większych naborów. Sytuację poprawiłaby rozbudowa elektrowni Opole. Ta warta 11 mld zł inwestycja ma dać tysiące miejsc pracy, także opolskim firmom jako podwykonawcom. Biura pośrednictwa pracy szukają fachowców, spawaczy, pielęgniarek z jęz. niemieckim. W województwie jest nieco ponad 1 mln mieszkańców, 150 tys. pracuje za granicą.

Podkarpackie

W urzędach pracy są oferty (ponad 600) dla sprzedawców, pracowników biurowych, sprzątaczek, przedstawicieli handlowych, telemarketerów, robotników budowlanych, kierowców samochodów ciężarowych, czy magazynierów.

W lokalnych agencjach zatrudnienia pracę mogą znaleźć: konsultanci telefoniczni (także ze znajomością niemieckiego), informatycy (programiści C#, C++ lub Java, architekci i inżynierowie systemów, testerzy oprogramowania), pracownicy produkcji i magazynierzy (branża motoryzacyjna, AGD oraz TSL). Szansę na pracę za granicą mają: cieśla, zbrojarz, spawacz (Francja, Holandia, kraje skandynawskie).

Zatrudniać będą: Borg Warner (160 stanowisk) - m.in.: inżynierowie aplikacji, programiści CNC, technicy obsługi stanowisk testowych, konstruktorzy, magazynierzy, analitycy finansowi; MTU Aero Engines Polska - 30 pracowników, m.in.: inżynierów do działu badań i rozwoju i do działu jakości oraz pracowników produkcji np. operator CNC, mechanik silników lotniczych. Do 2015 r. 350 osób planuje zatrudnić Hamilton Sundstrand.

Podlaskie

W urzędach pracy najwięcej ofert czeka na handlowców (156), doradców klienta (78), sprzedawców (47), programistów aplikacji (30). Agencje pracy tymczasowej mają pracę dla monterów, spawaczy, operatorów wózków widłowych, kasjerów. Za granicę mogą wyjechać opiekunowie osób starszych, monterzy sieci wodnych i kanalizacyjnych lub cieplnych oraz kelnerzy i pielęgniarki.

100 osób chce zatrudnić Budimex Danwood, który buduje domy w Niemczech. Około 100 osób, głównie sprzedawców, znajdzie zajęcie w Outlet Białystok, pierwszym w północno-wschodniej Polsce centrum wyprzedaży. Zacznie ono działać w listopadzie. 500 osób zatrudni otwierana w marcu Galeria Veneda w Łomży.

Pomorskie

WUP Gdańsk ma ponad 3,7 tys. ofert pracy. Najczęściej poszukiwani są: pracownicy fizyczni, sprzedawcy oraz pracownicy do branży reklamowej (hostessy, promotorzy) oraz pracownicy ochrony. Są też oferty pracy za granicą: w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Niemczech. Poszukiwani są: kucharze, stolarze, ślusarze, pielęgniarki. Zwiększenie zatrudnienia planują: m.in. Crist S.A. - 25 spawaczy, Europrofit - 10 spawaczy, Perla Polska - 20 operatorów maszyn do produkcji spożywczej, PZU - 10 agentów.

Śląskie

Pracodawcy zgłosili ponad 9,3 tys. ofert pracy. Najwięcej dla robotników gospodarczych i budowlanych, sprzedawców, techników prac biurowych, sprzątaczek i magazynierów. W prywatnych agencjach pośrednictwa pracy najczęściej są oferty dla pracowników produkcyjnych i magazynowych. Nie brak też ogłoszeń zagranicznych. Do Francji, Niemiec i Belgii poszukiwani są cieśle, hydraulicy, murarze, spawacze, czy opiekunowie osób starszych. Niewielkie zatrudnienie zapowiedziały częstochowskie firmy: Telbridge (20 osób), DSA Investment (5 osób), Baler-Pol (10 osób), Leadpol (5 osób).

Świętokrzyskie

Urzędy pracy miały 2,1 tys. ofert. Najwięcej - bo 635 - dla pracowników usług i sprzedawców. Poszukiwani są też pracownicy biurowi (504 oferty), technicy i średni personel (349), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (243) oraz różnego rodzaju specjaliści (191). Dla pracowników prac prostych były 104 oferty, dla operatorów maszyn i urządzeń - 68, a dla kierowników i wyższych urzędników - tylko 10. Zatrudnienie deklarują: Rebond - 20 osób, UCMS (centrum finansowo-księgowe) - 50 osób, ok. 100 osób zatrudnią firmy ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Warmińsko-Mazurskie

Z 3,8 tys. ofert pracy w urzędach - najwięcej było dla techników - 955; specjalistów - 886; robotników przemysłowych - 418; oraz pracowników biurowych - 371. Lokalne agencje pośrednictwa pracy poszukują: kasjerów, sprzedawców, konsultantów telefonicznych, ślusarzy, spawaczy. Duże firmy z regionu - Indykpol, Michelin, Eltel, Techtrans, Wipasz, Sprint - nie podają informacji o zatrudnieniu, ale nie planują też zwolnień grupowych.

Wielkopolskie

Urzędy mają ponad 1 tys. ofert, głównie dla sprzedawców, mechaników samochodowych, krawców, kierowców, sprzątaczy, czy ślusarzy. Poszukiwani są też rzeźnicy, piekarze oraz elektromechanicy. Oferty są też dla: zastępcy kierownika marketu, analityka IT, specjalisty ds. księgowości czy marketingu, technika informatyka.

WUP ma też 122 oferty pracy za granicą - w Niemczech (m.in. rzeźnicy, stolarze, czy kierowcy do testowania samochodów) i Francji, gdzie kilkaset osób chce zatrudnić Disneyland.

Lokalne agencje pośrednictwa pracy poszukują m.in. spawaczy, operatorów wózków widłowych, czy handlowców. 50 osób planuje zatrudnić Fabryka Pojazdów Szynowych. Inżynierów, konstruktorów, serwisantów, monterów i programistów szuka Solaris.

Zachodniopomorskie

670 ofert pracy, i to głównie dla sprzątaczek, fryzjerów, kucharzy, kierowców, robotników i handlowców. Agencje zatrudnienia szukają osób z doświadczeniem w zawodach postoczniowych (praca w Szczecinie i innych miastach wybrzeża: Trójmiasto, Świnoujście oraz za granicą: Niemcy, Norwegia): monterów, spawaczy, malarzy.

Zatrudniać będą: Allianz Polska - 7 doradców; Poczta Polska - 20 osób, ale na część etatu; Przewozy Regionalne - 15 osób. Szczecin wyraźnie postawił na rozwój sektora usług outsourcingowych. Pod koniec ub.r. zakończono budowę czterech biurowców, w których powierzchnia pozwala na zatrudnienie ponad 2 tys. osób. W budowie są kolejne dwa biurowce.

Ile można zarobić?

Z informacji, które zebrała "GazetaPraca.pl" wynika, że większość ofert na rynku pracy wiąże się z wynagrodzeniem poniżej średniej krajowej (3,6 tys. zł brutto). W woj. śląskim pakowacz, operator maszyn, czy rzeźnik zarobią ok. 1,5 tys. zł brutto. Kierownik magazynu najwyżej 2,5 tys. zł. Wyjeżdżający za granicę (Francja) cieśla, stolarz, murarz, czy hydraulik mogą liczyć na ok. 1,5 tys. euro. Pocztowiec z Zachodniopomorskiego zatrudniony na jedną czwartą etatu zarobi ok. 500 zł. W tym samym województwie konsultant wsparcia sprzedaży, obsługujący klientów zagranicznych (jęz. angielski) może liczyć na 3 tys. zł. Kowal okrętowy i malarz okrętów zarobią przynajmniej 5 tys. zł. Ponad 4 tys. zarobi monter kadłubów i rurociągów okrętowych w Gdańsku. Konsultant call center w Kujawsko-Pomorskiem może liczyć na pensję 2,2 tys. zł brutto.

bEIKZkCq
KOMENTARZE
(0)