Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Firmy nie boją się kryzysu? Zaskakujące dane NBP

0
Podziel się:

W czwartym kwartale 2012 roku sytuacja przedsiębiorstw się pogorszyła, ale w tym roku przedsiębiorcy oczekują...

Firmy nie boją się kryzysu? Zaskakujące dane NBP
(fatihhoca/iStockphoto)
bETFsHJx

Zdaniem menedżerów przedsiębiorstw, w I kwartale br. powinna nastąpić poprawa koniunktury w stosunku do słabego IV kw. ub. roku, ale wyraźniejszego ożywienia oczekują oni dopiero za kilka kwartałów.

Narodowy Bank Polski opublikował cokwartalną _ Informację o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kw. 2012 oraz prognoz koniunktury na I kw. 2013 roku _. Badanie przeprowadzono w grudniu 2012 r. na próbie 1277 firm.

Analitycy Instytutu Ekonomicznego NBP wskazują, że wskaźniki oceny bieżącej sytuacji przedsiębiorstw spadły wyraźnie poniżej długookresowej średniej. Wprawdzie ich menedżerowie oczekują niewielkiej poprawy sytuacji już w I kw. br., jednak ich zdaniem istotniejsze ożywienie koniunktury nastąpi dopiero w drugiej połowie roku lub nawet później.

bETFsHJz

Pogorszyła się sytuacja eksporterów. I choć nadal pozostaje lepsza niż firm operujących wyłącznie na rynku krajowym, to różnice te zmniejszają się, a prognozy eksporterów na najbliższe miesiące cechuje nawet większy pesymizm niż w tej drugiej grupie.

Konsekwencją pogarszającej się sytuacji jest niska aktywność inwestycyjna firm - planują one w 2013 r. wydawać na środki trwałe mniej niż rok wcześniej. Inwestycje na większą skalę planują tylko firmy największe, te z sektora publicznego oraz oferujące dobra energetyczne.

Wskaźnik prognoz zatrudnienia na I kw. br. wzrósł minimalnie w stosunku do poprzedniego kwartału i nadal kształtuje się nieco powyżej swojej długookresowej średniej. Nadal więcej przedsiębiorstw zamierza zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę (14,7 proc. wobec 9,8 proc.). Zwiększenie zatrudnienia (w niewielkiej skali) ma w planach handel i transport.

Kolejny kwartał z rzędu obniżył się odsetek przedsiębiorstw zapowiadających podwyżki wynagrodzeń i jest najniższy od 2009 roku.

bETFsHJF

Wyraźnie obniżyło się tempo wzrostu cen producentów - pod koniec 2012 r. redukcje cen obserwowano już nieznacznie częściej niż wzrosty.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle zaoszczędzimy na zaokrągleniu cen NBP policzył, jakie korzyści przyniesie wycofanie jedno i dwugroszówek.
Znakomita wiadomość dla Polaków. Najlepiej od 28 miesięcy Sprawdź również, jak może ona wpłynąć na decyzje RPP ws. stóp procentowych w Polsce.
Kosztuje ponad trzy miliony złotych rocznie. Po co nam taka RPP? Money.pl analizuje decyzje instytucji kierowanej przez Marka Belkę.
bETFsHKa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)