(C) Creativa - Fotolia.com /
W swoim pierwszym oświadczeniu rządowym wygłoszonym w Bundestagu minister gospodarki i technologii, wicekanclerz Sigmar Gabriel opowiedział się na rzecz godziwej pracy i godziwych płac. Posiedzenie Bundestagu na temat sytuacji gospodarczej kraju i prognoz ekspertów wicekanclerz, minister gospodarki i technologii Sigmar Gabriel wykorzystał do przedstawienia swojego pierwszego oświadczenia rządowego. Zatytułował je: ,,Społeczna gospodarka rynkowa dzisiaj - impulsy wzrostu gospodarczego i więzi społecznych".
Tytuł ten wyznacza już polityczną linię szefa SPD. Nie jest on wprawdzie pierwszym socjaldemokratą na czele ministerstwa gospodarki, ale żaden socjaldemokratyczny minister nie poświęcił dotąd w swoim exposé tyle miejsca kwestiom socjalnym. Porządne stanowisko pracy, rosnąca płaca i wprowadzenie płacy minimalnej zajęły połowę 25-minutowego wystąpienia.
Praca musi być godziwie opłacana
Zasada godziwej płacy za godziwą pracę jest sednem społecznej gospodarki rynkowej. Jeżeli w rocznym sprawozdaniu gospodarczym nowego rządu znalazło się miejsce na temat płacy minimalnej, to dlatego, że ,,praca i świadczenia muszą mieć swoją wartość" - stwierdził Gabriel. Planowane wprowadzenie ustawowej płacy minimalnej jest położeniem kresu niegodnej sytuacji, kiedy ludzie pracują przez cały dzień a mimo to muszą ubiegać się o zasiłek socjalny. - W naszym kraju musimy z tym skończyć - podkreślił Gabriel.
Godziwe płace dla pracowników są nie tylko wymogiem polityki socjalnej, ale też gospodarki, zaznaczył polityk SPD. Już dzisiaj rosnące płace, dochody realne i plany rządu dotyczące emerytur prowadzą do napędzania wewnętrznej koniunktury a tym samym rozwoju gospodarczego.
Szanse wolnego handlu
Dopiero po dwunastu minutach minister gospodarki przeszedł do standardowych tematów sprawozdania gospodarczego. Wzrost koniunktury szacuje na 1,8 procent, nadal będzie rósł niemiecki eksport. - Nadwyżkę bilansu handlowego redukujemy nieco wzrostem importu - stwierdził Gabriel - ale trzeba jasno powiedzieć, że wysoki poziom eksportu naszego kraju jest wyrazem innowacyjności i wysokiej wydajności naszych przedsiębiorstw. I niczym innym.
Planowana umowa o wolnym handlu UE i USA jest, zdaniem socjaldemokraty ,,jedną z możliwości kontynuowania sukcesu gospodarczego Niemiec". Publiczna dyskusja, jaka toczy się w związku z tymi planami, wyraża wiele obaw. Trzeba o nich mówić, ale nie można też przemilczać szans, uważa Gabriel. Nie można dopuścić do ,,kolejnej fali ślepych prywatyzacji", ale ,,powinniśmy już skorzystać z szansy, jaką daje możliwość stworzenia największej na świecie strefy wolnego handlu, szansy na sukces gospodarczy i stworzenie nowych miejsc pracy". Jednocześnie domaga się transparentnej dyskusji, bo musi być jasne, gdzie kryje się ryzyko i na co trzeba uważać, żeby nie zostały zniwelowane europejskie i niemieckie standardy. - powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na to, by nie powstała umowa dumpingowa - podsumował Gabriel.
Sabine Kinkartz / Elżbieta Stasik
red. odp.: Bartosz Dudek