Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. ANZ
|

Europa bije się o białoruskich informatyków

10
Podziel się

Tysiąc programistów i przedsiębiorców branży IT z Białorusi otrzymało polskie wizy w ramach programu Poland.Business Harbour. Polska jednak może przegrać rywalizację o białoruskich informatyków, bo ściągnąć do siebie chcą ich także kraje Europy zachodniej, a także Litwa czy Rosja.

Europa bije się o białoruskich informatyków
Białoruscy informatycy uciekają przez reżimem Alaksandra Łukaszenki (Getty Images, Mikhail Svetlov)
bDpjvURh

Europa bije się o informatyków z Białorusi. Są wysoko oceniani, a z powodu autorytarnego reżimu w swoim kraju chętnie wyjeżdżają za granicę. Choć – jak twierdzą eksperci, na których powołuje się "Rzeczpospolita" – Polska w tej rywalizacji nie jest bez szans, to zachęty ze strony wielu innych krajów na dziś są dla Białorusinów bardziej atrakcyjne.

Organizacja pracodawców sektora IT - SoDA - uważa, że głównymi przeszkodami utrudniającymi ściąganie talentów do Polski są zbyt długie procedury wizowe i te związane z uzyskiwaniem pozwolenie na pracę. Kolejna bariera to wysokie koszty pracy. Na Białorusi informatycy mają liczne zwolnienia podatkowe. W efekcie zarabiają często lepiej niż polscy informatycy. Spółki technologiczne są tam zwolnione z VAT-u i CIT-u. To takie rozwiązania sięgają też Bułgaria, Rumunia czy Ukraina.

– Może w Polsce trzeba powołać, jak na Białorusi, coś na kształt Parku Wysokich Technologii, który objęty jest specjalnymi podatkami – proponuje Przemysław Mikus, członek zarządu SoDA. W Polsce co prawda jest podatkowa ulga IP BOX oraz ulga na prace badawczo-rozwojowe, ale nie są one wśród spółek IT zbyt popularne.

bDpjvURj

Dla przedsiębiorców IT z Białorusi rząd uruchomił we wrześniu program Poland.Business Harbour i przynosi on już pierwsze owoce. W związku z kryzysem politycznym na Białorusi z opcji tej skorzystało już ponad 300 naszych wschodnich sąsiadów (wiz PBH wystawiono w sumie już ok. 1 tys.) - podała "Rz".

Zobacz także: Białoruś. Aleksander Kwaśniewski o zbliżającym się końcu reżimu
bDpjvURK
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
jan rem
2 tyg. temu
czyli jednak nie maja źle u tego Łukaszenki...
Wizjoner
2 tyg. temu
Nasi też wyjadą, nikt nie będzie chciał siedzieć w ym średniowiecznym kato-bagnie. Zostanie gospodarka oparta na węglu i brukwi.
olo
2 tyg. temu
a polskich programistow maja w d... bo trzeba im zaplacic hahahaha
bDpjvURL
unix
2 tyg. temu
I to jest bardzo pouczająca sytuacja, do czego w czasach nowej rewolucji przemysłowej prowadzą rządy autorytarne opierające się na "ciemnym ludzie" (jakkolwiek go sobie definiują). Przy coraz bardziej złożonym, ale też coraz płynniejszym globalnym podziale pracy na efekt push (władza wymusza emigrację wysoko kwalifikowanych ludzi nie dając im normalnie żyć) nakłada się efekt pull (zwykły drenaż mózgów, każdy mądry i mający coś do zaoferowania kraj będzie korzystał).
salata
2 tyg. temu
mamy wspaniałych informatyków którzy nie mogą znaleźć pracy.Po co nam Białorusini??