Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Dyplom MBA - gwarancja dobrej pracy czy tylko dodatkowy atut?

0
Podziel się

Dyplom MBA w ostatnich latach przestaje być traktowany jako element pozwalający na szybki awans zawodowy i znaczący wzrost wynagrodzenia. Wraz z upowszechnieniem tego typu studiów przestały one być wyznacznikiem wartości na rynku pracy, a posiadaniem ich dyplomu może pochwalić się coraz więcej osób.

Dyplom MBA - gwarancja dobrej pracy czy tylko dodatkowy atut?
bEidKtTV

Dyplom MBA - gwarancja dobrej pracy czy tylko dodatkowy atut?

Kilka lat temu tego typu studia były w zasięgu nielicznych, a przez to szczytem marzeń wielu osób, dla których MBA był nieodzownym elementem w budowaniu ścieżki kariery zawodowej. Dziś dyplom MBA staje się coraz bardziej powszechny, ale mimo wszystko taki element w CV nadal zwraca uwagę i jest dobrze postrzegany i pracodawców. Ukończone studia MBA, wszak w mniejszej mierze niż jeszcze kilka lat temu, ale nadal przekładają się nie tylko na wysokość wynagrodzenia, ale są one przede wszystkim inwestycją, zarówno dla pracownika, jak i dla firmy, w której jest zatrudniony. Studia MBA w ramach narzędzi, jakie oferują, pozwalają systematyzować wiedzę na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa i dają absolwentom globalne spojrzenie na problemy firmy oraz kształtują umiejętność strategicznego zarządzania.

MBA tradycyjny, czy profilowany?

Ukończenie studiów MBA było kiedyś postrzegane jako „przepustka” do dobrej pracy, dzisiaj już niekoniecznie. W procesie rekrutacji menedżerów, posiadanie dyplomu MBA bywa często tylko dodatkowym atutem. Dla naszych klientów ważniejsze są doświadczenie i wiedza zdobyta w praktyce podczas zatrudnienia w konkretnych branżach.

bEidKtTX

Rynek edukacyjny wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców oraz osób chcących podjąć studia MBA, oferując profilowane studia MBA kierowane do przedstawicieli różnych grup zawodowych np.: finansistów, specjalistów z zakresu IT, lekarzy. W takich przypadkach program studiów zawiera oprócz przedmiotów ogólnobiznesowych również przedmioty kierunkowe nacechowane specyfiką danej branży. Studia tego typu wybierają przede wszystkim osoby chcące realizować się zawodowo w danej branży, najczęściej tej, w której dotychczas zdobywały doświadczenie. Specjalistyczne studia mogą być atutem, jednakże przez swój wąsko wyspecjalizowany program mogą również ograniczać rozwój kariery w innych branżach.

A może międzynarodowe certyfikaty?

Pomimo popularności profilowanego MBA, dla pracodawców wciąż najważniejsze jest doświadczenie zawodowe i konkretne umiejętności. Dlatego część osób zamiast MBA wybiera inne rodzaje studiów podyplomowych, np. ACCA czy CIMA w przypadku finansistów, które może nie dają globalnego spojrzenia na biznes, ale wyposażają w konkretną wiedzę wpływającą na odniesienie sukcesu, według niektórych w większym stopniu niż profilowane MBA. Oczywiście ukończenie takowych nie ogranicza kontynuowania nauki na studiach MBA, lecz wówczas częściej wybierane są studia Executive lub International - ściśle rozwijające umiejętności managerskie. Obiegowa opinia o MBA mówi, że studia te mają pomóc w rozwijaniu kariery i zwiększeniu zarobków, lecz zdaniem samych zainteresowanych, czyli kursantów i absolwentów, często fakt ukończenia studiów ma ograniczony wpływ na wysokość zarobków.

Prestiż studiów MBA w Polsce w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, czy USA
W krajach Zachodniej Europy i w USA tego typu studia postrzegane są jako strategiczny element pomagający w ewentualnej zmianie sektora rynku, w jakim jesteśmy zatrudnieni, w Polsce natomiast wciąż jako legitymacja do osiągania kolejnych szczebli kariery w ramach jednej branży, często stanowiąc zakończenie kształcenia, zamiast być kolejnym etapem w edukacji.

bEidKtUd

_ Autor: Emilian Gazda, Principal, Hays Executive _

bEidKtUy
KOMENTARZE
(0)