Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Dwa miliony Polaków to bezrobotni

0
Podziel się:

Sytuacja na rynku pracy jest najgorsza od trzech lat. GUS potwierdził prognozy resortu pracy.

Dwa miliony Polaków to bezrobotni
(Seattle Municipal Archives/CC/Flickr)

Sytuacja na rynku pracy jest najgorsza od trzech lat. GUS potwierdził prognozy Ministerstwa Pracy - liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy w styczniu pierwszy raz od kwietnia 2007 roku przekroczyła próg 2 milionów.

Dane, jakie opublikował Główny Urząd Statystyczny, potwierdzają prognozę, jaką już na początku miesiąca przedstawiła szefowa resortu pracy Jolanta Fedak. Stopa bezrobocia sięgnęła 12,7 procent (resort pracy mówił o wyniku 12,8 procent), a meldunki Urzędów Pracy z całej Polski mówią o* 2 052 500 osobach*, zarejestrowanych na koniec ubiegłego miesiąca jako bezrobotni. Minister Fedak mimo to mówiła o poprawie sytuacji - rok temu styczeń był nieco gorszy w porównaniu z grudniem 2008 - wówczas stopa bezrobocia wzrosła o 1 punkt procentowy, a tym razem _ tyko _ o 0,8 punktu.

Jednak po raz pierwszy od kwietnia 2007 roku liczba bezrobotnych przekroczyła 2 miliony. Wówczas w _ pośredniakach _ zarejestrowanych było 2 106 000 Polaków. W porównaniu sytuacji na koniec stycznia rok 2010 prezentuje się najgorzej od trzech lat.

źródło: Główny Urząd Statystyczny

Do urzędów pracy w całym kraju w ubiegłym roku zgłosiła się rekordowa liczba nowych bezrobotnych - ponad 3 miliony osób. Tak źle nie było nawet w latach 2002-2003, kiedy stopa bezrobocia była na rekordowo wysokim poziomie.
Odsetek Polaków zarejestrowanych w Urzędach Pracy od równo roku jest znów dwucyfrowy i - jeśli nie liczyć krótkiego zahamowania wiosną ubiegłego roku - od października 2008 roku ma wyraźny trend wzrostowy.

Rok temu apogeum bezrobocia miało miejsce w marcu. Stąd nie dziwią słowa Jolanty Fedak, która z oceną sytuacji na rynku pracy chce _ poczekać do wiosny _.

Wiceminister pracy Czesława Ostrowska w połowie lutego mówiła co prawda, że jej zdaniem stopa bezrobocia w pierwszej połowie roku nie powinna przekroczyć 13 procent, jednak zapowiadała, że pierwsza połowa roku będzie trudna..

źródło: Główny Urząd Statystyczny

[

Historia bezrobocia: pracę traciło nawet 9 tysięcy osób dziennie ]( http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/historia;bezrobocia;prace;tracilo;nawet;9;tysiecy;osob;dziennie,17,0,575761.html )
Czy od marca - jak sugeruje resort pracy - sytuacja zacznie się poprawiać? Zdania ekspertów są podzielone.

Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich przypomina, że choć w gospodarce pojawia się ożywienie, rynek pracy zareaguje na nie jak zwykle z półrocznym opóźnieniem. _ - Wyraźnie większej liczby etatów spodziewać się powinniśmy najwcześniej pod koniec roku - _ mówił w rozmowie z Money.pl.

Tomasz Wójcik z Międzynarodowej Organizacji Pracy przestrzega jednak przed drugą falą kryzysu na rynku pracy. _ - Taki będzie efekt zbytniego otwarcia się Unii Europejskiej, a w tym Polski na współpracę z Chinami - _oceniał kilka dni temu ekspert MOP.

Ostrożnymi optymistami są natomiast przedstawiciele portali rekrutacyjnych, z którymi Money.pl rozmawiał na przełomie grudnia i stycznia. Przyznają, że choć przełomowej poprawy spodziewać się nie należy, to sytuacja na rynku pracy pogorszyć się już nie powinna.

Największe internetowe portale rekrutacyjne w Polsce co miesiąc odwiedzało w ubiegłym roku od 4 do 5 milionów Polaków.
_ - Nadal nie będzie to jednak najlepszy okres na szukanie nowej pracy, choć przedsiębiorcy nie będą chcieli zwalniać. W dłuższej perspektywie zwolnienie pracownika jest nieopłacalne, gdyż będzie on bardzo potrzebny, kiedy przyjdą lesze czasy _- przewiduje Justyna Kostrzewska z portalu SzybkoPraca.pl.

_ - Pozytywne dane świadczące o niezłej sytuacji polskiej gospodarki z pewnością skłonią pracodawców do większej odwagi w planowaniu nowych rekrutacji - _ ocenia Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj. _ - Jednak moim zdaniem, odczuwalnej poprawy sytuacji na rynku pracy możemy się spodziewać dopiero w drugiej połowie 2010 roku. _

Czytaj w Money.pl
Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków Do urzędów pracy w całym kraju w ubiegłym roku zgłosiła się rekordowa liczba nowych bezrobotnych
Szukasz pracy? Najlepiej przez internet W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
Kryzys uderzył w finansistów i księgowych Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)